ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר צילום: הלל מאיר/TPS

על רקע גל הפיגועים האחרון בכבישי יהודה ושומרון דורש סגן יו"ר הכנסת ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) להציב מחסומי בידוק בכבישי יו'"ש.

"כשאנו ניצבים במקום הפיגועים נשמעת הזעקה: 'ארץ אל תכסי דמם'. אסור לנו לקבל בטבעיות שזה מנהג העולם. האירועים הקשים התרחשו כבר ואנחנו ממשיכים הלאה לפיגוע הבא חלילה", אמר אתמול אייכלר במהלך סיור וועדת חו"ב במקום הפיגוע בגבעת אסף ובעפרה.

בפתח הדברים אמר חבר הכנסת, "אנחנו נמצאים כעת בשלושה ימים קשים מאד עד עשרה בטבת בו העולם היה שרוי בחשכה והחל המצור על ירושלים. ראשית ברצוני להעביר תנחומים למשפחות השכולות יחד עם כל עם ישראל המתאבלים על החללים הי"ד. באנו להזדהות עם התושבים המתגוררים כאן וסובלים ממצב בלתי אפשרי של טרור בכבישים וביישובים. עלינו להתפלל לשלומם ושיקויים בנו הכתוב: "כי נחם ה' ציון נחם כל חרבותיה וישם מדברה כעדן וערבתה כגן ה' ששון ושמחה ימצא בה..."

בהמשך הציג את דרישתו. "ישנן שדות תעופה בארץ ובעולם, אליהם נכנסים רבבות אנשים מידי יום. אין אחד שיכול להיכנס שם עם נשק בלתי חוקי. כך גם בקניונים ענקיים בארץ ובעולם. כל אחד עובר בידוק קפדני בכל מקום בעולם. נסעתי גם במדינות רבות במזרח אירופה שיש שם אזורים, בין אזור לאזור ישנם מחסומים, בהם בודקים רשיונות. אם אין נשק, אמל"ח או כל דבר חשוד, ממשיכים בנסיעה".

"אני לא מבין מדוע בכבישים מסוכנים כאלה אי אפשר להקים מחסומים ולקיים מחסומי בידוק לכל רכב שמעלה את החשד הקל ביותר שיש בתוכו אמל"ח או מבוקש", תהה אייכלר, "כך נדע שכל הרכבים הנעים בכביש אינם מהווים סכנה. אמנם אני נגד הפרעת שגרת החיים למי שאינו חשוד, אך לא ייתכן שאנשים יסעו בכבישים כשיש סכנה שהרכב הנע מולם או לצידם, עלול להוציא תיכף רובה ולירות על הנוסעים".

לדבריו, "בידוקי ההרתעה שניתן לעשות בשאר מקומות בעולם, אפשרי גם כאן ללא פגיעה במרקם החיים של שוחרי השקט והשלוה. אני מציע לוועדה לקבל החלטה שיש להקים מחסומים קבועים או ניידים, לא רק בכניסות לקו הירוק אלא בכל הכבישים בסיכון ולבצע בידוק ביטחוני כנדרש. ולאחר כל ההשתדלות נזכור כי: ה' שומריך ה' צלך... ה' ישמור צאתך ובואך מעתה ועד עולם".