בלי מזומן. אילוסטרציה
בלי מזומן. אילוסטרציהצילום: iStock

רשות המסים השיקה בסוף השבוע האחרון מסע הסברה רחב היקף שמטרתו להציג לציבור את החוק לצמצום השימוש במזומן שיכנס לתוקף ב-1.1.2019, את עיקרי הוראותיו וההגבלות הקבועות בו.

תחת הסיסמה ״עברתם על חוק המזומן – שילמתם ביוקר״, השיקה הרשות דף חדש וייעודי באתר הבית שלה ובו ניתן למצוא את לשון החוק, מדריך מידע וחוזר מקצועי. בקרוב יפורסם מקבץ שאלות ותשובות ולאחר מכן גם יושקו שלושה יישומים הרלוונטיים לחוק.

החוק לצמצום השימוש במזומן נועד לצמצם את ההון השחור ולסייע במאבק בפעילות פלילית, לרבות פשיעה חמורה, העלמות מס, הלבנת הון ומימון טרור.

החוק כולל, בין היתר, הגבלות על השימוש במזומן ובשקים. ההגבלות הללו חלות על עוסק, אדם שאינו עוסק, תייר, רו"ח ועו"ד בעת מתן "שירות עסקי" ללקוח.

החוק הוא תוצר של ועדת לוקר, שסברה כי בשל היות המזומן אנונימי, ולא ניתן לאתר את זהות המשתמשים בו, הדבר מאפשר לבצע בקלות פעילות מסחרית ופיננסית הרחק מעיני הרשויות. לכן, המליצה הוועדה על מתווה לצמצום הדרגתי של השימוש במזומן ובמקביל קידום והגדלת השימוש באמצעי תשלום אלקטרוניים.

בחוק נקבע לראשונה כי שני הצדדים לעסקה (ולא רק העוסק) נושאים באחריות לציות להוראות החוק בעת ביצוע העסקה.

בין עיקרי החוק: בעסקאות עם עוסק מעל 11,000 שקל - ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 11,000 שקל, לפי הנמוך ביניהם. בעסקאות בין אנשים פרטיים מעל 50,000 שקל - ניתן לשלם במזומן 10% ממחיר העסקה או 50,000 שקל, לפי הנמוך ביניהם. קיים איסור תשלום בצ׳ק פתוח.