"גם הקמת התנחלות היא מעשה אלימות"

ח"כ מוסי רז בעקבות גל הטרור: "אינני חושב שאנחנו יותר רעים מהפלסטינים, אבל אני גם חולק על מי שחושב שאנחנו יותר טובים מהם".

תגיות: טרור מוסי רז
חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט' בטבת תשע"ט

אין מושלמים. מוסי רז
אין מושלמים. מוסי רז
צילום: יואב ארי דודקביץ'

ח"כ מוסי רז (מרצ) מסביר בראיון לעיתונאי גדעון אלון ב'ישראל היום' מדוע לדעתו מתקבל הרושם שבפעילותו הציבורית הוא דואג לפלסטינים יותר מאשר ליהודים.

"הגעתי למסקנה שהדבר שהכי מכעיס את היהודי הממוצע הוא הבאת העובדות. לכן נוהגים אצלנו להדחיק כל מה שקורה בשטחים ולא מדווחים על כך כמעט בעיתונות", אומר רז. "מדווחים על כל פגיעה ביהודים, אבל כיוון שאנו פוגעים בהם פי כמה בהשוואה לפגיעה שלהם בנו, אני רואה צורך להיות מגנם של החלשים".

בתגובה לשאלה על עמדתו בנוגע לגל הפיגועים האחרון אומר ח"כ רז, "יש לגלות אפס סובלנות כלפי ירי על יהודים ועל פלסטינים. כמובן שכיהודי אינני רואה זאת באותה מידה של חומרה, אבל אני לוקח בחשבון שגם הפלסטינאי רואה את הפגיעה בו כדבר חמור יותר מאשר הפגיעה ביהודי. הישראלי הממוצע חי בתחושה שאנחנו צדיקים גמורים והם עם של רוצחים שכל מה שהם מעניין אותם הוא לרצוח אתנו. הפלשתינאים חיים בתחושה הפוכה".

עם זאת, רז מסביר גם מדוע סירב לגנות את עאהד תמימי שסטרה לחייל צה"ל, "אי אפשר להשוות סטירת לחי לירי. אינני מזדהה עם שום אלימות. יש מדרג לאלימות. בעיני גם הקמת התנחלות היא אלימות. כשנתניהו וכץ מפקיעים שטחים זו אלימות לכל דבר, כי הם לוקחים שטח פרטי של פלסטינאי ומפקיעים אותו וסוללים עליו כביש ובסוף אסור לפלסטינאי לנסוע על הכביש הזה. זו אלימות חמורה יותר מסטירת לחי לחייל".

רז דוחה את הטענה שבעיני חיילי צה"ל הם תמיד הרעים והפלסטינים תמיד צודקים, "אף פעם לא עשיתי השוואה כזו. חיילי צה"ל כוללים גם אותי שהייתי קצין ביחידה קרבית ובתי שהתגייסה לצה"ל ומשרתת בו חמש שנים. בפוסטים שלי אני לא נוקט עמדות אלא מביא עובדות וזה מרגיז אנשים. אינני חושב שאנחנו יותר רעים מהפלסטינים, אבל אני גם חולק על מי שחושב שאנחנו יותר טובים מהם מבחינה מוסרית. ממש לא. הסיבה שאנחנו פוגעים בהם יותר מאשר הם פוגעים בנו, היא שיש לנו יותר כח. זו הסיבה היחידה".