חוזרים לעמונה
חוזרים לעמונהצילום: עצמי

תמר ניזרי, ממפוני עמונה, שבה עם משפחתה בשבת האחרונה לחורבות עמונה והיא מספרת לערוץ 7 על ההחלטה לרכוש את הקרקעות בעמל רב ולחזור לאדמה שאותה נטשו לפני כשנתיים.

"באמת היה מאוד מרגש וזו היתה הפתעה עבורנו, הכל נשמר בשקט גמור אבל בשישי בבוקר הופתענו לגלות ששני קרוואנים עומדים בעמונה, כל זה על רקע האירועים הקשים האחרונים, והבנו שהולכים לעשות שם שבת.

''מבחינתנו התחושה הייתה כמו של תחיית המתים והמקום שהיה שומם שנתיים חוזר לחיים. אנחנו מקווים שתהיה שם התיישבות קבועה. כרגע מדובר בחווה חקלאית עם נוכחות קבועה אבל אנחנו מקווים שזה יחזור להיות ישוב".

ניזרי מספרת על התחושות, "אנחנו נמצאים מאז פסח בשנה שעברה בעמיחי ומתכננים להקים שם את הבית החדש שלנו, אבל הלב שלנו נשאר בעמונה, לא חדלנו להתגעגע שנוכל לחזור לאותו מקום מוכר ואהוב ולבנות אותו מחדש. חשוב לנו שבעמונה, למרות שזו כרגע חווה חקלאית, תהיה נוכחות קבועה וכל מי שרוצה לבוא ולהיות חלק מזה נשמח מאוד".

את השבת בעמונה מתארת ניזרי כ''התרוממות רוח ושמחה גדולה. בעלי, יהוידע, המאסטר שף, היה אמון על הבישולים והיינו בשבת כל המשפחה יחד עם הבת הנשואה ועוד ארבעים-חמישים בני נוער, אפילו חימום לא היה אבל הייתה שבת עם התעלות גדולה. בעלי עלה לתורה וזרקו סוכריות. במשך כל השבת תושבי עפרה עלו לעמונה והביאו לנו עוגות, זה היה מחמם את הלב".