ההטרדה בגאולת ציון: נפתחה חקירת מח״ש

המחלקה לחקירות שוטרים פתחה בחקירה של הטרדות שביצעו לכאורה שוטרים בצעירה שפונתה מבית במאחז ״גאולת ציון״.

ערוץ 7 , ט' בטבת תשע"ט

ההטרדה בגאולת ציון: נפתחה חקירת מח״ש-ערוץ 7
גאולת ציון
צילום: הלל מאיר/TPS

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה פתחה בחקירה בעקבות תלונה על הטרדות שביצעו לכאורה שוטרים בצעירה שפונתה מבית לא חוקי במאחז ״גאולת ציון״ בבנימין.

בעקבות האירוע שהתרחש בחודש שעבר פנה יו״ר ועד מתיישבי השומרון, צחי דיקשטיין, אל השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, בדרישה לחקור את התלונות על הטרדה מצד השוטרים.

"לא יתכן שדווקא נציגי החוק ירמסו את החוק ויפגעו בזכויות אדם בצורה מחפירה, גם כאשר נתקלים בהתנגדות", כתב דיקשטיין.

כאמור, בתשובה שקיבל מלשכת השר ארדן התבשר דיקשטיין כי נפתחה חקירה במחלקה לחקירות שוטרים.

״התנהלות המשטרה בעת פינוי גאולת ציון ויחסה האלים והברוטאלי כלפי תושבות המקום, דורש חקירה מעמיקה של האירוע, הסקת מסקנות ומיצוי הדין הפיקודי והמשמעתי עם כל המעורבים בפינוי אומלל זה. פינוי שהתנהל בדרך של ביזוי, רמיסת כבוד נשי בסיסי, ותחושת השפלה קשה של המפונות דוקא ע״י מי שאמונים על שמירה ואכיפה כנגד פגיעות על רקע זה״, אמר דיקשטיין.

״אני שמח כי פנייתי לשר לביטחון פנים קיבלה אוזן קשבת, והוחלט על פתיחת חקירת מח״ש לבדיקה יסודית של אירוע קשה זה, ולמען יוסקו המסקנות הנדרשות, ונימנע מהתנהלות מבישה ויתכן פלילית בעתיד״, הוסיף יו״ר ועד מתיישבי השומרון.

תגובת המשטרה: "לצערנו שוב אנו נתקלים בהכפשות וטענות שווא כלפי לוחמים שביצעו את תפקידם ללא דופי. מבירור הפרטים וצפייה בתיעוד המבצעי של האירוע, עולה כי האשה היא זו שנקטה באלימות מילולית, גזענות והתנגדות אקטיבית כלפי הלוחמים שבאו לבצע את המשימה שהוטלה עליהם ולא להפך.

''הכוחות שפעלו באזור נתקלו באלימות קשה מצד המתיישבים שהתנגדו תוך שימוש ציני בילדים ותינוקות חסרי ישע בניסיון לסכל את פינוי והריסת המבנים הבלתי חוקיים כדין.

''באחד המבנים התבצרו שתי נשים עם ילדים כשאחת מהן התנגדה לפינוי באלימות תוך קריאות גזעניות כלפי השוטרים שנאלצו לפנותה תוך שמירה על כבודה ככל שניתן, למרות שהיא זו שלא שמרה על כבודם של לובשי המדים והייתה רחוקה מלנהוג כמי שמבקשת להגן על ילדה.

''התיעוד של האירוע מוכיח כי האשה בהתנגדותה האלימה היא זו שגרמה לכך שנפל כיסוי ראשה ובטענותיה לא עולות בקנה אחד עם המציאות.

''מן הראוי שאלו שבחרו להציג את המקרה תוך סילוף העובדות יעשו חשבון נפש לאור הסרטון שמוכיח התנהלות מקצועית ורגישה של השוטרים אל מול התפרעות והתנהגות אלימה וחסרת אחריות מנגד, ויותר מכך מן ראוי שטרם הבחירה לפרסם הכפשות שקריות מעין אלו - יוצג המקרה נאמנה לאמת המתועדת", עד כאן לשון התגובה.