נתניהו בזירת הפיגוע בגבעת אסף
נתניהו בזירת הפיגוע בגבעת אסף צילום: דוברות בית אל

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שלישי) על הקמת צוות הסדרה נוסף שיטפל בהכשרת יישובים על פי סעיף 5 שזכה לכינוי 'תקנת השוק'.

המהלך קודם על ידי שרת המשפטים איילת שקד וקיבל את אישור היועץ המשפטי לממשלה.

במכתב ששלח סגן מזכיר הממשלה, רונן פרץ, לראש המטה של שר הביטחון שרון שלום, הוא מודיע לו על הקמת צוות הסדרה נוסף שיפעל לאישור מהיר של יישובים על פי סעיף 5, בהמשך לחוות הדעת שפרסם בנושא היועץ המשפטי לממשלה בסוף השבוע.

"בהמשך להחלטת ראש הממשלה ליישם את סעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי (יהודה ושומרון) ובהמשך לחוות הדעת המשלימה של היועץ המשפטי לממשלה בנושא זה, אבקש להודיעך על הקמת צוות לבחינה ולאישור מהירים של תאי השטח בהם מתקיימות ראיות מנהליות לתחולתו של סעיף 5, על רכיביו השונים", כתב פרץ לשלום.

בראש הצוות יעמוד פרץ עצמו, ויטלו בו חלק ראש צוות ההסדרה המקורי פנחס ולרשטיין, עוזר שר הביטחון לענייני התיישבות קובי אלירז ונציגים מהמנהל האזרחי. פרץ אף קורא, לאור הדחיפותלקיים את הדיון הראשון בנושא עוד השבוע.

גורם מדיני אמר לערוץ 7 כי "נראה שבמשרד ראש הממשלה מודים שצוות ההסדרה הראשון, שעסק עד כה רק במיפוי מאחזים, לא התרומם. כעת מנסים להניע מהלך נוסף שייתר צורך בחקיקה ויאפשר לקדם הסדרה של יישובים על פי סעיף 5 בהליך מהיר מאוד".

עם זאת בהתיישבות ממתינים לראות, אחרי שנה וחצי של גרירת רגליים בהקמת ותפעול צוות ההסדרה, האם הצוות החדש יפעל באינטנסיביות להכשרת היישובים, או שמא מדובר בעוד הבטחה להתיישבות שניתנה תחת לחץ ויישומה ייקח עוד זמן רב.