כל אסיר שני הוא ערבי

ועדת הפנים דנה בהיקפי הפשיעה במגזר הערבי. ח"כ קיש: "חבורות שלוחות רסן עושות מה שהן רוצות ברחובות. זה בלתי נסבל ולא יכול להימשך"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י' בטבת תשע"ט

ח"כ אכרם חסון
ח"כ אכרם חסון
צילום: חזקי ברוך

ועדת הפנים של הכנסת קיימה היום (שלישי) דיון על הפשיעה והאלימות במגזר הערבי, בהשתתפות ראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה ביישובים הערביים, ניצב ג'מאל חכרוש.

יו"ר הוועדה ח"כ יואב קיש (הליכוד) שאל את ניצב חכרוש, "האם מקרי הרצח האחרונים בלוד וביפיע הם פשע מאורגן? האם צריך מעורבות של מוסדות כלכליים כמו מס הכנסה ומע"מ כדי להילחם בתופעה בשיתוף המשטרה? האם המשטרה מעודדת סולחות שמונעות מהנפגע לממש את זכויותיו?".

לדברי קיש, "אירועי הרצח השבוע הם נורת אזהרה בולטת. אין פחד. עושים מה שרוצים ברחובות. מדובר בארגוני פשיעה. הכל על השולחן, מטר מיחידת להב 433. איך מטפלים בחבורות שלוחות הרסן? זה בלתי נסבל ולא יכול להמשיך".

ניצב חכרוש אמר בדיון "אני חי את החברה הערבית, זו החברה שלי. המצב כואב לי לא פחות. כמשטרה עזבנו את הסיסמאות. יש תוכנית לטיפול בפשיעה. הצגתי אותה כאן בוועדה לפני שנתיים. כל עוד אומרים שהמשטרה בלבד אשמה, לא נפתור את הבעיה. אני לא בורח מאחריות. הסמכות אצלנו. כולם הסכימו שיש להקים תחנות משטרה ביישובים ערביים, אבל אחר כך אמרו בתקשורת שאיפה שיש תחנה יש יותר אלימות.

"הנתונים אצלי", הדגיש הניצב ופירט כי ''בנצרת יש תחנת משטרה והאלימות לפי כמות תושבים היא מהנמוכות בארץ. רצח אחד זה יותר מדי, אבל אי אפשר להגיע לאפס מעכשיו לעכשיו".

"עלינו במספר הפענוחים, מ-18% ל-42%", גילה חכרוש. ''כשאני אומר פענוח זה עד כתב אישום והאיש יושב מאחורי סורג ובריח. בשנה שעברה הגענו ל-32 כתבי אישום מתוך 68 רציחות. השנה נתפסו 993 כלי נשק. זו עליה של 22%. בג'סר א-זרקא, מאז יש שם תחנת משטרה, יש ירידה של 22% בפשע ו-74% ירידה בירי ברחובות".

ח"כ אחמד טיבי אמר בדיון כי "המאפיות מאד מרוצות מתפקוד המשטרה. מאז שנת 2000 היו 1311 קורבנות אלימות פנים ערבית. זה מחייב החלטת ממשלה".

ח"כ עאידה תומא סלימאן הציעה "אולי נפסיק להשתמש במושג אלימות. זו לא אלימות קלאסית. זו פשיעה מאורגנת, אבל לא מתכוננים לטפל בפשיעה ובקבוצות שמשתלטות על האוכלוסייה גם מבחינה כלכלית והופכים למוקדי כוח. המשטרה יודעת שארגוני הפשע עושים את ה'גישור'. המשטרה משתמשת באנשים האלה לפתור בעיות. יש קשר בין רשויות המס למשטרה?".

ח"כ חנין זועבי ביקשה מיו"ר הוועדה קיש, "תיזום דיון בתוך 10 יישובים ערביים, בקלנסואה, באום אל פאחם. דבר עם קורבנות. אתה תשמע מקרים שתגיד: אני לא חי במדינה הזו".

ח"כ אכרם חסון טען כי "השיח לא השתנה בשלוש השנים שבהן אני ח"כ. להאשים את המשטרה כאילו אנחנו לא השתנינו והחברה הערבית על המשמר? אין הנהגה במגזר הערבי. אין ראש עיר שמוכן להקריב ולהילחם בתופעה. צריך להתחיל בגן הילדים. גם ילדי תיכון במגזר הערבי אלימים. כמעט בכל חדר בכלא 4-5 מתוך 6-7 כלואים הם ערבים. כל אסיר שני מהמגזר".

כאמל ריאן, סמנכ”ל המרכז לשלטון מקומי, סיפר כי "השנה נרצחו 68 קורבנות. המגמה הזו הייתה גם בעבר, אבל בעבר לא היה דיון בוועדת הפנים. ב-2012 נרצחו 12 בני אדם ולא הייתה תגובה. היום יש מודעות. הלוואי שהמשטרה פעלה לפני 15 שנה כמו שהתחילה לפעול היום. כשמשפחות הפשע נכנסו, המשטרה יצאה. עכשיו הם התבססו וצריך פי שניים על מנת להדוף אותם".