המוחים בקרית עקרון
המוחים בקרית עקרוןצילום: דוד עזרי

אם בעבר, כך נחרט אפילו במערכון של הגששים, בכל קרן רחוב היה בנק וכל שוטר היה צריך לבדוק אם זה שוטר או בנק, הרי שבימינו הדיגיטליים בנקים סוגרים סניפים או מאחדים סניפים כדי לחסוך בכוח אדם ועלויות מבנים.

התופעה קיימת בכל המדינה, אבל אם בערים הגדולות מי שבכל זאת רוצה לקבל שירות בסניף בנק יכול ללכת לסניף אחר, מרוחק יותר, הרי שבישובים קטנים יותר לפעמים מדובר בשינוי קשה להכלה. כך מתרחש בקרית עקרון, שם עומד להיסגר סניף הבנק היחיד, סניף בנק הפועלים.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ראש המועצה המקומית שם, חובב צברי, לקראת הפגנה שמתכננים תושבים למחר נגד הכוונה לסגור את הסניף.

"זו אמירה לטובת התושבים המבוגרים, שהם הסובלים העיקריים מסגירת הסניף. הצעירים ברשתות ויכולים לתת פתרונות באפליקציה, אבל הבעיה היא האוכלוסייה המבוגרת והחלשה יותר", אומר צברי ומספר על כך שההודעה על סגירתו הצפויה של הסניף התקבלה בהפתעה וללא כל הודעה מוקדמת: "התבשרנו, ללא הודעה מוקדמת, במאי השנה על כך שהבנק הולך להיסגר. רצתי לסניף הבנק ומנהל הסניף אמר שזה לא קשור אליו והוא לא מודע וכו', פניתי לוועדת הכלכלה, ישבתי עם היו"ר, חבר הכנסת איתן כבל, שהבטיח לטפל. כתבנו לנגידת הבנק ולמפקחת על הבנקים כדי להבהיר שמדובר בעניין חברתי". עם כל זאת מסתבר שהמהלכים לא הועילו והסגירה צפויה להתרחש.

מוסיף צברי ואומר: "אולי בעקבות הנושא הכלכלי כולם רוצים להתמזג ולאחד, אבל זה סניף יחיד. גם הצעירים מבינים שהסבא והסבתא שלהם יסבלו בתקופה הזו ורוצים להעביר אותם למזכרת בתיה או לרחובות בפתרונות שאינם ריאלים לתושבים הוותיקים".

צברי מספר: "בפעם הקודמת שפגשתי את איתן כבל אמר שאמורים לקבל תשובות, אבל נכון להיום הכוונה היא לסגור את הסניף. הם רצו לסגור כבר ביולי, אבל חבר הכנסת יואב קיש התערב בעניין ולכן דחו מיולי לדצמבר וכעת מדברים על עשרים לפברואר".

"אני אומר גם לבנק שהם מפסידים גם חברתית וגם בכך שיגרמו לזעם של הקשישים בכל הארץ. זה לא רק קרית עקרון. לא הכול מסתכם בכלכלה. אתה צריך להיות גם חברתי. איפה יום המעשים הטובים שבנק הפועלים חרט על דגלו? לא הכול כלכלי, ואגב, גם מבחינה כלכלית אנחנו הולכים לגדול במהלך עשר השנים הקרובות, כך שלא יהיה מדובר רק ב-11 אלף תושבים. נהיה בקרוב 20 אלף תושבים, ומה? נהיה ללא בנק? אנחנו פונים גם לשאר הבנקים ואומרים שאנחנו צריכים כאן סניף בנק".

"המגמה בכל הארץ היא מעבר לדיגיטלי, אבל למה דווקא בישוב כזה שנמצא במקום מרכזי וכולל אוכלוסיה מגוונת מכל העולים וכל העדות", שואל צברי וכשהוא נשאל אם המחאה גם תקרא לציבור הישראלי כולו למשוך את חסכונותיהם מבנק הפועלים בעקבות הסגירה הצפויה, הוא משיב ומבהיר: "אני עוד לא קורא לאף אחד לסגור חשבונות, אבל אני אומר לבנק הפועלים שכאשר תסגרו את הסניף בקרית עקרון זו הבערת אש בשדה הקשישים בכל הארץ, ואני חושב שהם מבינים את זה. אני קורא להם לחזור בהם מההחלטה הלא חברתית הזו. הסיסמא שלהם היא 'להיות ראשון זה מחייב', אז חלק מזה זו הדאגה לאוכלוסייה הוותיקה. אולי כאשר הם יגיעו למאה ועשרים ניתן יהיה לנהוג אחרת, אבל כעת הם עדיין כאן וזקוקים לראות את הכספר שמולם".

מדוברות בנק הפועלים נמסר בתגובה: "אנו מעמידים לרשות לקוחותינו את מספר הסניפים הגדול ביותר בישראל, לצד סניף נייד ואמצעים ישירים לפעילות בנקאית. כחלק ממהלך התייעלות המערכת הבנקאית, הסניף צפוי להתמזג עם סניף הדרים ברחובות, ובמקום יישאר בנקט.

בנק הפועלים קשוב לצרכי התושבים וידאג לכך כי מידי שבוע יגיע לקריית עקרון סניף נייד בו יוכלו הלקוחות לקבל שירותים בנקאיים באופן אישי. כמו כן, לבנק הפריסה הגדולה ביותר באזור עם חמישה סניפים במזכרת בתיה, סניף הדרים, דיגיטל רחובות, סניף רחובות וסניף גדרה והם ימשיכו לעמוד לרשות הלקוחות בסיוע של דיילים בסניפים.