הגבלות חמורות. עישון
הגבלות חמורות. עישון צילום: iStock

בתום סדרת דיונים סוערים ולמרות התנגדויות של חברות הטבק וגורמים רבים נוספים אישרה היום (שלישי) ועדת הכלכלה לקריאה שניה ושלישית את החוק להגבלת שיווק מוצרי עישון.

על פי ההצעה שתעבור כעת למליאת הכנסת, פרסום מוצרי עישון יאסר, למעט חריגים מצומצמים בעיתונות המודפסת – ובלבד שתפורסם מודעת אזהרה בגודל זהה.

כמו כן הוטלו הגבלות על שיווק מוצרי העישון. בין היתר תיאסר הצגת מוצרי עישון גם בדיוטי-פרי ובחנויות הנוחות, יוגבל ריכוז הניקוטין בסיגריות אלקטרוניות, האזהרות על חפיסות הסיגריות יוגדלו וחפיסות הסיגריות יהיו אחידות ובצבע המכוער ביותר בעולם. חברות שיפרו את העבירות החמורות בחוק צפויות לקנס של כ-450 אלף שקל.

היו"ר כבל בירך, "כאשר 8,000 איש מתים מדי שנה לא יהיו פשרות - הובלנו מהפכה שתציל חיי אדם; חברי הכנסת גליק ובן ראובן: עשינו הכל למנוע מצעירים להתחיל לעשן ולהציל חיים של אלפי אנשים".

לברכות הצטרף גם סגן שר הבריאות ליצמן, "העישון הורג ומשרד הבריאות ממשיך להוביל את המאבק בעישון לסוגיו ביד רמה. אני מברך את ח”כ איתן כבל על ניהול הדיונים במקצועיות ובמסירות, ואת הדרג המקצועי במשרד הבריאות על העבודה המשותפת והעקבית למען בריאות אזרחי ישראל. הנתונים האחרונים מצביעים על ירידה בשיעור העישון בישראל. אני מקווה ומאמין, שעם יישום החוק החדש המגמה תימשך ותתחזק".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף, "עשינו היום צעד ענק במלחמה בעישון והצבנו את ישראל בחזית המדינות המתקדמות באמצעי החקיקה נגד העישון. אני מודה לצוות המקצועי במשרד שעבד במסירות גדולה מאוד בעניין - פרופ׳ איתמר גרוטו, ד״ר אודי קלינר ועו״ד מיכל גולדברג".