אושר: בן זוג של תורם איברים יוכל להיעדר מהעבודה

ההצעה נועדה לסייע לתורמי כליה להיעזר בבני המשפחה לצורך החלמתם. שנת 2017 היתה שנת שיא בתרומות כליה מן החי בישראל.

ערוץ 7 , י' בטבת תשע"ט

היוזם. ינון אזולאי
היוזם. ינון אזולאי
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעת חוק דמי מחלה - היעדרות בשל תרומת איבר על ידי בן זוג או הורה, של ח"כ ינון אזולאי.

על פי ההצעה עובד יהיה זכאי לזקוף עד 7 ימי היעדרות בשנה, על חשבון ימי המחלה שלו או על חשבון ימי החופשה שלו, לפי בחירתו, לשם טיפול וליווי בן זוגו או הורהו התורם איברים. סך ימי ההיעדרות של בן זוגו של התורם ושל ילדיו לא יעלה יחד על 7 ימים.

בדברי ההסבר נכתב, "בשנים האחרונות חלה עליה במספר תרומות האיברים מתורמים חיים בישראל. שנת 2017 הייתה שנת שיא, בה בוצעו 235 ניתוחי השתלת איברים מתורמים חיים. תקופת האשפוז לאחר תרומת כליה נמשכת כארבעה ימים, ואחריהם נדרש התורם לנוח בביתו כשלושה שבועות, וגם לאחר מכן נדרש התורם לחזור לפעילות גופנית באופן הדרגתי".

"הניתוח לתרומת כליה הוא אירוע דרמטי המהווה מפנה מיוחד בחיי התורם ובני משפחתו ומלווה בהתרגשות, חרדה ובשינויים גופניים ורפואיים המשליכים באופן ישיר על בן הזוג שנדרש לשהות לצידו של התורם ולסייע בהחלמתו", נאמר עוד.

לדברי ח"כ אזולאי, "הצעת החוק הזו נולדה מפנייה שהגיע ללשכתי מבנו של אחד מהנרצחים בפיגוע בבית הכנסת בהר – נוף. בנו של אחד הנרצחים החליט לתרום כליה לעילוי נשמת אביו. למרבה הצער אישתו נתקלה בקשיים מצד מקום עבודתה לשהות לצידו בתקופת ההחלמה הראשונית שאורכת כשבוע וזה מצב לא הגיוני. אם לא כליה אז לפחות נתרום לתורמים את ההצעה הזו". 16 ח"כים תמכו בהצעה. איש לא התנגד.