בשורה לעוזרים המשפטיים

למעלה מ-500 עוזרים משפטיים יועסקו מעתה בהסכם קיבוצי ויזכו לתנאי ההעסקה הנהוגים בשירות המדינה.

ערוץ 7 , י"א בטבת תשע"ט

מעמד החתימה
מעמד החתימה
צילום: דוברות בתי המשפט, גדעון מרקוביץ

בתום משא ומתן ממושך נחתם היום (ד') הסכם קיבוצי המסדיר את תנאי העסקתם של למעלה מ-500 עוזרי השופטים בהנהלת בתי המשפט. ההסכם נחתם בין ההסתדרות, הנהלת בתי המשפט, נציגי הממונה על השכר באוצר וועד העובדים של העוזרים המשפטיים.

חתימת ההסכם הקיבוצי מסיימת עשור של מאבק ממושך סביב סוגיית קציבת הכהונה של עוזרי השופטים.

ההסכם מייצר הסדר מאוזן אשר נותן מענה מיטבי לצרכי מערכת בתי המשפט וליחסי האמון הייחודיים בין השופט לעוזר המשפטי, לצד הסדר למחויבות מוגברת של המערכת לאפשר לעוזרים למצות ערוצי איוש בתוך המערכת, וככל שלא הצליחו, לקבל רשת ביטחון כלכלית בדמות חודשי הודעה מוקדמת ופיצויים מוגדלים.

ההסכם קובע לראשונה כי העובדים, שהועסקו עד עתה בחוזים אישיים, יועברו להעסקה בחוזה מיוחד תחת הסכם קיבוצי. ההסכם מבטיח מחד כי שכרם הנוכחי של העובדים יישמר, ומאידך מבטיח להם אופק התקדמות כלכלית שכן הוא מחיל עליהם את כל התוספות והתנאים המקובלים בשירות המדינה – לרבות תוספות ותק, תשלום על ביצוע שעות נוספות בפועל וכן את כל התנאים הנקבעים בהסכמי המסגרת במגזר הציבורי.

כחלק מההסכם הוגדרה טבלת שכר ייחודית לדירוג העוזרים המשפטיים, אליה ישויכו מעתה העובדים. בנוסף לטבלת השכר יזכו העובדים לזכויות מעטפת נוספות הנהוגות אצל משפטנים בשירות המדינה כגון "מענק יובל", הטבות לבעלי תואר שני ושלישי, ימי השתלמות בשכר ועוד.

העובדים יקבלו מענק חתימה בגובה 4,000 שקל. חציו הראשון של המענק יינתן בינואר 2019 וחציו השני בינואר 2020.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, בירך במעמד החתימה את העוזרים המשפטיים ואמר כי "ההסכם עליו חתמנו היום הוא הישג משמעותי למאות העוזרים המשפטיים, אשר למרות חשיבות עבודתם ועובדת היותם יד-ימינם של השופטים, לא קיבלו עד עתה את ההכרה המגיעה להם.

יו"ר ועד העוזרים המשפטיים, עו"ד שרית טוביס, אמרה "בסופו של תהליך מורכב שנמשך כעשור הגענו להסכמות היסטוריות וצודקות המכירות בחשיבותם ובתרומתם האדירה של העוזרים המשפטיים למערכת המשפטית בישראל ומגדירה את תפקידם כמקצוע לכל דבר.

''מעתה יכולים העוזרים המשפטיים להיות סמוכים ובטוחים כי תנאי העסקתם מוסדרים בצורה ראויה המכבדת אותם ואת עיסוקם. אני מודה לכל מי שליווה אותנו במהלך השנים במו"מ, על הנחישות והשותפות והחתירה להגיע אל ההסכם המיוחל", הוסיפה טוביס.