"יישובים שלמים תלויים בין שמים וארץ"

הצעת חוק ''מרקם החיים בהתיישבות" המכונה גם ''חוק ההסדרה 2'' אושרה היום (רביעי) בקריאה טרומית במליאת הכנסת.

הצעת החוק מעגנת בחקיקה את מעמדם המיוחד של יישובים צעירים ביהודה ושומרון שנמצאים תוך כדי תהליך ההסדרה המתארך.

ההצעה קובעת את חובתה של הממשלה להשלים את מהלכי ההסדרה בתוך שנתיים, ובתקופת הביניים יזכו תושבי היישובים הצעירים למלוא השירותים המוניציפאלים להם זכאי כל אזרח כמו חיבורי חשמל ומים.

החוק קובע גם כי עד להשלמת הליכי ההסדרה יותלו כל הליכי האכיפה והצווים המנהליים ולא יבוצעו פעולות של יחידת האכיפה במנהל האזרחי בלא הנחיה ישירה של שר הביטחון או ראש הממשלה, ובאישור הקבינט.

קיש: חוק ההסדרה יחזק את התיישבות

ח"כ יואב קיש
ח"כ יואב קיש צילום: חזקי ברוך

את הצעת החוק יזמו ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) וח"כ יואב קיש (הליכוד), ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת.

ח"כ סמוטריץ' אמר כי "מדובר על יישובים שלמים שתלויים בין שמים וארץ. המועצות לא יכולות לקחת עליהם אחריות כיוון שהם אינם מוסדרים ואלפי משפחות לא מקבלות שירותים מינימליים של אזרח. מדינת ישראל הקימה התיישבות מפוארת ואחריותה לאפשר מרקם חיים נורמלי לתושביה. אזרחי יהודה ושומרון הם שווי חובות הגיע הזמן שיהיו גם שווי זכויות.

"אני קורא לראש הממשלה ושר הביטחון לקדם את החוק במהירות האפשרית על מנת להעניק לאזרחים את המגיע להם. הממשלה הזו מחוייבת להסדרת ההתיישבות והמחויבות הזו לא יכולה להישאר רק ברמת הדיבורים. הגיע העת לעבור לשלב המעשים", הדגיש סמוטריץ'.

ח"כ קיש אמר בעקבות אישור החוק בקריאה טרומית כי זהו "יום חשוב להתיישבות. החוק להסדרת ההתיישבות הצעירה שלי ושל ח"כ בצלאל סמוטריץ' הוא חוק משמעותי מאוד שיביא להסדרה של ישובים רבים ביהודה ושומרון ויסייע לתפקודם היומיומי.

''הצעת החוק קובעת לוחות זמנים ברורים ליישום של החלטת קבינט שהתקבלה כבר והתחילה לפעול. לא ניתן לגורמים בעלי אינטרסים לסכל או לעכב את יישום ההחלטה. כל הישובים נמצאים על קרקעות המדינה ללא יוצא מן הכלל ולכן הטענות על האג הן שקר גס במטרה לייצר דה לגיטימציה.

''ההתיישבויות יוסדרו ויקבלו את השירותים הבסיסיים שמגיעים להם כמו חשמל, מים, זו חובתנו", הדגיש קיש. ''אני מודה לראש הממשלה ולממשלת הליכוד על התמיכה".