אוהדי בית"ר. (ארכיון) נקיים מגזענות
אוהדי בית"ר. (ארכיון) נקיים מגזענות צילום: פלאש 90

כבר 15 שנים שפרוייקט המשקיפים בתכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים' של הקרן החדשה לישראל, פועל בליגת העל בכדורגל. הפרוייקט שם לו למטרה להצביע על תופעות של אלימות וגזענות במגרשי הכדורגל בארץ, זאת מבלי להסתמך על חוות דעתם של שופטי המשחק אלא על ידי משקיף הנמצא במשחק ומדווח על התנהגות האוהדים של הקבוצות היריבות.

אחרי שנגמר לו סיבוב אחד בעונת 2018/19 של ליגת העל בכדורגל, פרסמו היום (רביעי) ראשי התכנית את סיכום הסיבוב הראשון בדו"ח הגינות מיוחד.

הדו"ח שמאגד את כל האירועים הגזעניים והאלימים, תוך הצלבת המידע עם פעולות בית הדין ודו"חות השיפוט, עם הסיקור התקשורתי ועם הקבוצות עצמן, הורכב על סמך דוחות של משקיפים בכל משחקי ליגת העל, כשזה שואף לכלול בתוכו את כל האירועים שהאוהד הסביר עלול היה להיתקל בהם במגרשי הכדורגל.

אחרי שנרכשה על ידי בעלים חדש ויצאה לדרך חדשה שבבסיסה הכוונה לחזור להיות אימפריה כמו שהייתה לפני שנים רבות, בית"ר ירושלים מככבת בדו"ח ההגינות.

לאחר שנים רבות בהם נאשמו אוהדי הקבוצה הבית"רית על ידי הבעלים שלהם עצמם, אלי טביב, כי הם גזענים ואלימים, הוכיחו אלה כי הם רחוקים מזה כשדו"ח ההגינות הצביע על 0 מקרי גזענות של הקהל. מדובר בהיסטוריה של ממש על פי ראשי התכנית, שכזכור ממומנים על ידי הקרן החדשה לישראל, כשאלה ציינו בדו"ח כי "לראשונה מאז התחיל פרוייקט המשקיפים לפני 15 שנים, ביציעי בית"ר ירושלים לא נשמעה קריאה גזענית של הקהל".

עם זאת, כותבי הדו"ח הדגישו כי מדובר באפס קריאות גזעניות "מאורגנות והמוניות", ובהמשך נכתב כי היו קריאות של בודדים ונהמות של עשרות לעבר שחקן קבוצתם, אם כי נכתב כי אלה "הושתקו על ידי יושבי היציע במהרה".

עוד עולה מהדו"ח כי בדומה לעונה שעברה, גם העונה נשמעו סה"כ 12 קריאות גזעניות במשחקי ליגת העל בכדורגל, לעומת לעומת 15 לפני שתי עונות ו-32 קריאות גזעניות לפני 3 עונות, מספרים המראים ירידה חדה בגזענות ביציעים.

עוד נכתב, כי במשך 13 המחזורים הראשונים נרשמו 3 סוגים של קריאות גזעניות על ידי קהל אוהדים בלבד - ביציע אוהדי בני יהודה וביציעי מכבי תל אביב.

מלבד אוהדי בית"ר, גם אוהדי מכבי תל אביב, מכבי חיפה ומכבי נתניה נהמו פעם אחת לעבר שחקנים שחומי עור, אך שם כמובן נכתב כי נהמות אלו בוצעו "על ידי בודדים בלבד", ולא עשרות כמו במקרה שציינו על אוהדי בית"ר ירושלים.

זאת ועוד, בתכנית ציינו כי הקריאה ׳מחבל׳ הינה גזענית ומעודדת לאלימות, ומשכך ציינו אותה בדו"ח ההגינות שלהם כשזו נאמרה הן על ידי אוהדי מכבי ת"א, וכן נקראה ע״י אדם אחד או שניים 3 פעמים ביציעים: פעמיים ביציע בני יהודה ופעם אחת ביציע בית״ר ירושלים.

ומה עם אוהדי הפועל ת"א? אלו על פי דו"ח ההגינות בסך הכל קראו לשופט המשחק "ניאו נאצי" פעם אחת בלבד ופעמיים נוספות קראו קריאות "שואה למכבי".

גם אוהדי סכנין יצאו נקיים בדו"ח, כשנכתב כי קראו קריאת גנאי פעם אחת לשחקן ובתכנית של הקרן החדשה לישראל אף ציינו את המשחק של הקבוצה מהמגזר הערבי מול מכבי נתניה בו נשמעה קריאה מאוחדת של שני המועדונים לדו-קיום והגיעו ילדים מסכנין כאורחים לאצטדיון בנתניה.

בתכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים' ציינו לטובה את פעולותיהם של מנהלת הליגות בכדורגל וקבוצות הליגה בניסיון להילחם באלימות ובגזענות, כשנכתב כי "לפני משחקי הליגה נערכו טקסים מדי שבוע בשיתוף עמותות שונות לקידום ערכים חברתיים, זאת על פי שיתוף פעולה של הקבוצות במסגרת מנהלת הליגה", וכי "במשחקיהן הביתיים של: הפועל חדרה, עירוני קריית שמונה, מכבי פתח תקווה והפועל באר שבע, נשמעה קריאה של הכרוז להימנע מגזענות לפני פתיחת המשחק. במגרשים נוספים ישנו כיתוב נגד גזענות על מסכי האצטדיון", נכתב בדו"ח.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו