הנאצי הקשיש לא יעמוד לדין

שומר נאצי בן 97 ששירת במחנה ההשמדה מיידנק ולקח חלק ברצח יהודים, לא יעמוד לדין עקב מצבו הבריאותי.

ניסן צור , י"ג בטבת תשע"ט

 מיידנק
מיידנק
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

בית המשפט בפרנקפורט קבע כי שומר נאצי בן 97 ששירת במחנה ההשמדה מיידנק ולקח חלק ברצח יהודים, לא יעמוד לדין עקב מצבו הבריאותי.

על פי פסיקת בית המשפט, השומר הנאצי לשעבר לא יוכל לעמוד לדין עקב גילו ומצבו הבריאותי המעורער, והוא שוחרר ויימלט מעונש.

האיש, ששמו לא הותר לפרסום, שימש כשומר במחנה הריכוז וההשמדה מיידנק שהקימו הנאצים בעיר לובלין במזרח פולין, והוא לקח חלק במבצע "ארנטפסט" בו ירו הנאצים באלפי יהודים בחודש נובמבר 1943.

על פי ההערכות לפחות 1700 יהודים מצאו את מותם בתעלות מחוץ למיידנק כאשר הנאצים הוציאו אותם להורג במסע ירי המוני. כתב האישום נגדו טען כי הוא שירת במיידנק בין אוגוסט 1943 ועד ינואר 1944 ולקח חלק במסע הרצח ההמוני של יהודים, כאשר לטענת התביעה הוא ידע כי האסירים עליהם שמר יירצחו על ידי חבריו הנאצים.

השופטים בפרקנפורט קיבלו את חוות הדעת הרפואית של רופא שבדק את מצבו הבריאותי של השומר הנאצי לשעבר, שקבע כי לא ניתן להעמידו לדין.

למרות המאמצים של התביעה הגרמנית להעמיד לדין את אחרוני הנאצים שעדיין בחיים, בשנים האחרונות קבעו רופאים במספר מקרים כי הנאצים הקשישים כבר לא יוכלו לעמוד לדין עקב מצבם הרפואי המעורער.

עם זאת, בשנה שעברה עמד לדין אוסקר גרונינג, 96, שזכה לכינוי "מנהל החשבונות של אושוויץ" על תפקידו במיון רכושם של האסירים היהודים שנרצחו, והוא נשלח לעונש מאסר של ארבע שנים בפועל.