שמחה רותם - קאז׳יק
שמחה רותם - קאז׳יקPhoto by Anna Kaplan/ Flash90

שמחה רותם - קאז׳יק, אחרון לוחמי מרד גטו ורשה, הלך לעולמו בשבת בגיל 94.

קאז'יק הותיר אחריו שני בנים וחמישה נכדים. מועד הלווייתו טרם נקבע.

שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) ספד, ''קאז'יק לא רק לחם במרד נגד הנאצים אלא סיכן את חייו כדי להציל יהודים ששרדו. הוא עלה לארץ והעביר את סיפור הגבורה שלו לדורות הבאים. יהי זכרו ברוך''.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר "אנחנו נפרדים הערב בהצדעה מהנער קאז'יק שהיה לשמחה רותם, אחרון הלוחמים בגטו ורשה. קאז׳יק חזר לגטו ורשה ב-1942, כשהוא בן 18, שלושה חודשים אחרי ששלחו אותו הוריו לראדום, כדי שיינצל מהגורל הצפוי לרוב יהודי פולין. הוא שמע מה קורה בגטו ולא יכול היה לשבת בשקט.

"קאז'יק לא היה היהודי האחרון בגטו ורשה. הוא הצטרף למרד גטו ורשה והצליח לחלץ מהגטו עשרות לוחמים ולהעבירם לצד הארי. כשעלה לארץ אחרי המלחמה, הקים קאז'יק בית ומילא שורה של תפקידים ציבוריים במדינה עליה בקושי יכול היה לחלום כשישב וראשו בין ידיו, מיואש וחרד בין הריסות הגטו. תודה על הכול קאזי'ק. אנחנו מבטיחים להשתדל יום יום להיות ראויים לשם 'אדם', אמר ריבלין.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד ''בשם כל אזרחי ישראל אני מביע צער על פטירתו של שמחה רותם ז״ל, אחרון הלוחמים במרד גטו ורשה. קאז׳יק (כך קראו לו אז) לחם בנאצים, הציל יהודים, עלה ארצה לאחר השואה וסיפר את סיפור גבורתו לרבבות ישראלים. סיפורו וסיפור המרד ילוו את עמנו לעד. יהי זכרו ברוך''.

שמחה רותם קאז׳יק נולד בוורשה שבפולין, הבכור מבין ארבעת ילדי המשפחה. בהיותו בן 12 הצטרף קאז'יק אל תנועת הנוער החלוצית 'הנוער הציוני'.

עם פרוץ מלחמת העולם השניה איבד קאז'יק את אחיו ישראל וחמישה בני משפחה נוספים, כאשר ביתו נהרס בהפצצות הגרמנים. קאז'יק עצמו נפצע בהפצצות אלה. לאחר גרוש יהודי ורשה לגטו, שלחו אותו הוריו אל קרובי משפחה בכפר קלבוב, ליד ראדום, שם שהה כשלושה חודשים.

על פי המידע מאתר ''יד ושם'', בשנת 1942 חזר לגטו ורשה וחבר לארגון היהודי הלוחם (אי"ל). במהלך מרד גטו ורשה נלחם ושימש כקַשָּר בין הבונקרים שבתוך הגטו לבין הצד הארי. בסיום המרד פיקד קאז'יק על חילוצם של לוחמים מהגטו הבוער דרך תעלות ביוב.

במעשה זה הציל את אחרוני המורדים ממרד גטו ורשה, שמר עליהם ואפשר להם להסתתר ביער ובדירות מסתור עד תום המלחמה. לאחר מכן המשיך קאז'יק לפעול בתפקידו כקשר וגם לקח חלק במרד הפולני בורשה.

בינואר 1945 נשלח לעיר לובלין על-מנת ליצור קשר עם הממשלה הפולנית הזמנית. בדרכו לשם פגש חיילים סובייטים וכך מצא את עצמו בשטח שזה עתה שוחרר מהכיבוש הנאצי. בהמשך לקח חלק בארגון 'הבריחה'.שנה לאחר מכן עלה קאז'יק לארץ-ישראל במסגרת 'עלייה ב'' ונכלא על-ידי הבריטים במחנה המעצר בעתלית. בארץ הצטרף ל'הגנה' ולחם במלחמת העצמאות. לאחר קום המדינה שימש קאז'יק במספר תפקידים רשמיים בשליחות מדינת ישראל.

קאז'יק נשוי לגינה לבית אולמר ולהם שני בנים וחמישה נכדים. בשנת 1984 העלה את קורותיו על הכתב בספרו "ובתוכי העבר". החל משנת 1963 שימש קאז'יק כחבר בוועדה לציון חסידי אומות העולם של יד ושם. בשנת 2010 הקימה ממשלת פולין אנדרטה מעל בור הביוב שממנו יצאו הלוחמים.