הישראלים הראשונים בהיכל התהילה?

אחרי שנכנס להיכל התהילה של היורוליג, יו"ר מכבי ת"א שמעון מזרחי, וטל ברודי מועמדים להיכנס אל היכל התהילה של הכדורסל העולמי

נרי וייס - ערוץ 7 , ט"ו בטבת תשע"ט

שמעון מזרחי. ייכנס להיכל התהילה?
שמעון מזרחי. ייכנס להיכל התהילה?
צילום: פלאש 90

צעד וחצי מהיסטוריה. אל היכל התהילה על שם ג'יימס נייסמית' נכנסים בדרך כלל מי שתרם לכדורסל בארצות הברית בפרט, ולעולם כולו.

היכל התהילה, מוזיאון הכדורסל הגדול ביותר בעולם, נמצא בספרינגפילד שבמסצ'וסטס, ובו מונצחים כדורסלנים, מאמנים, שופטים וקבוצות שתרמו רבות לענף הכדורסל הפופולארי, כשזה נקרא על שמו של מי שהמציא ופיתח את המשחק האהוב ביותר.

395 אנשים זכו לכבוד היוקרתי להיכלל בתוך היכל התהילה שנוסד ב-1959, כבוד השמור בדרך כלל לגדולי כוכבי ה-NBA. אף אחד מהם לא בעל תעודת זהות כחולה וסממן ישראלי.

אמש פרסמו בארגון היכל התהילה את שמות המועמדים להיכנס השנה אל המוזיאון היוקרתי ולזכות בכבוד הגדול, כשבין המועמדים נמצאים גם יו"ר מועדון הכדורסל של מכבי ת"א שמעון מזרחי ושחקן העבר טל ברודי.

מזרחי, שרק לפני שבועיים זכה להיכנס להיכל התהילה של מפעל היורוליג, מפעל הכדורסל היוקרתי ביותר באירופה, כשהיה לראשון שנכנס לשם שהוא אינו שחקן, אמר לאתר הרשמי של מכבי ת"א: "קיבלתי את הידיעה הזו על המועמדות בהפתעה גמורה, בערב המשחק בקובנה מול ז'לגיריס. זו הזדמנות טובה מאוד להודות לכל אלה שדאגו להציג את המועמדות. זה כבוד רב לכדורסל הישראלי ויש לזכור שמכבי שמה את הכדורסל האירופאי על המפה גם בארה"ב, כשמכבי הייתה הראשונה ששיחקה נגד קבוצת NBA גם על אדמת ישראל וגם בארה"ב", אמר מזרחי.

מזרחי גם בירך את ברודי על המועמדות כשאמר: "טל ברודי שינה את כל מפת הכדורסל בישראל. שיחק בארה"ב, ובצבא ארה"ב ומיותר לומר מה הקשר בין הכדורסל הישראלי והאירופי לזה האמריקאי והמועמדות הזו מראה את זה, ואני יכול להתגאות שאני עומד בראש מועדון כדורסל כמו מכבי ת"א".

טל ברודי, התרגש והופתע גם הוא מהמועמדות, כשעבורו זו אינה הפעם הראשונה ששמו מופיע במועמדים להיכנס להיכל היוקרתי. "ב-5 השנים האחרונות אני מועמד וזה כבוד גדול, והכי גדול שיש. זה שמכירים בקריירה שלי. שלקחתי בארה"ב את אליפות בי"ס תיכון ללא הפסד, ואח"כ באוניברסיטת אילינוי שהיינו מספר 3 באמריקה ולקחנו את האליפות את הביג 10, ואת הטורנירים הנחשבים ביותר".

"כשסיימתי את האוניברסיטה תלו את הגופייה שלי באוניברסיטת אילינוי, ונבחרתי לאחד מ-10 השחקנים הכי טובים בארה"ב באותה תקופה, ובחירת דראפט מספר 12 בדראפט ב-1965. בעצם ויתרתי על ההזדמנות לעלות עם כל שכבת השחקנים שהיו איתי, שהם השחקנים הטובים ביותר בהיסטוריה של ה-NBA והיחיד שלא המשיך ללכת לaba או לNBA ובא לארץ זה אני ואני גאה בזה", סיפר ברודי שטבע את המושג האלמותי - "אנחנו במפה ואנחנו נישאר על המפה".

"כשלוקחים בחשבון מה היה הכדורסל בארץ כשבאתי, זה מרגש מאוד. הם רואים איך התקדם הכדורסל הישראלי מאז, וההישגים של מכבי שאז בעונה הראשונה שלי עם נס בדאלונה, עלינו לגמר גביע מחזיקות, ו-10 שנים אחר כך ניצחנו את צסק"א של ברית המועצות, ובארה"ב יודעים כמה זו הייתה קבוצה חזקה ויודעים להעריך את זה".

"כולם רואים שהמסע שהתחיל משם, ממשיך עם 6 אליפויות אירופה, גביע ביניבשתי ועוד ועוד. אנחנו הקבוצה הראשונה שהNBA- בחר מכל הקבוצות בעולם כדי לקיים עימם משחקים. לא ריאל, או צסק"א. לא קבוצות מדרום אמריקה, אלא אנחנו. השנה גם טוני קוקוץ' וולאדה דיבאץ' ברשימה. זה כבוד בשבילי וזה אומר מה חושבים עלינו".

לגביי שמעון מזרחי הוסיף ברודי: "בקטגוריה של שמעון, מבחינת ניהול כדורסל ובעלות על קבוצות כדורסל, אין לי ספק שהוא צריך לזכות. זה מגיע לו. אם מסתכלים על הרזומה שלו, זה אדיר, חסר תקדים, ואין אף דמות שעשתה מה שהוא עשה".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il