רגב בעמונה: מדוע מתעללים במתיישבים?אלירן אהרון

שרת התרבות והספורט, מירי רגב (הליכוד), הגיעה היום (ראשון) לעמונה, שם הסירה את הלוט מעל שלט הישוב שהוקם לאחרונה מחדש על אדמות שנרכשו בידי יהודים.

רגב תהתה מדוע מתעקשת מערכת המשפט למנוע ממתיישבי עמונה את הזכות להתיישב בקרקעות שנקנו כחוק. "אני מאוד מכבדת את האמירות של היועץ המשפטי לממשלה אבל בעניין חוות עמונה, בשונה מעופרה לדוגמה, מדובר בשטח שנקנה מכספי יהודים וכל מסמכי הקניין הועברו לגורמים הרלוונטיים במנהל האזרחי".

"אין סיבה שאנשים שקנו שטח אדמה כאן בעמונה לא יוכלו לממש אותו, בדיוק כפי שהיו עושים באריאל, בדימונה, בתל אביב או בקרית שמונה. אני לא כל כך מבינה מדוע יהודים שקנו שטח מכספם בעמונה, שרוצים להקים כאן חווה חקלאית, לא יכולים לממש את זכות הקניין שלהם", היא אומרת.

רגב תהתה, "אני שואלת את היועץ המשפטי לממשלה וגם את שרת המשפטים מה קרה פה? למה אנחנו גוררים רגליים ומתעללים באנשים שקנו במיטב כספם את האדמות כאן?".

השרה נמנעה מלהגיע לתוך עמונה בשל העובדה שצו אלוף אוסר על כניסה למקום. "לא אעשה דבר נגד החלטת צו אלוף ולא נכנסתי פנימה, אבל הגעתי כדי להעביר מסר ברור לכל הגורמים הנוגעים בדבר. צריך לחזק כאן את המתיישבים".

היא גם הביעה תקווה ששרת המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה ימצאו פתרון לסוגיה. "יש כאן שלושה עניינים: צריך להסדיר קודם כל את היישוב עפרה - הרי המדינה חיברה כאן את כל התשתיות - לכן היא צריכה להסדיר זאת. הדבר השני הוא לאפשר לבעלי השטח לחיות היכן שקנו את הקרקע ולממש את זכות הקניין. הדבר השלישי הוא להסדיר את כל מרכיבי הביטחון ביהודה ושומרון".

רגב התייחסה לאפשרות שחוק גירוש משפחות מחבלים שהממשלה מקדמת, ייפסל בידי בג"ץ. "יהיה רע מאוד אם בג"ץ יפסול את חוק גירוש משפחות מחבלים. אנחנו יודעים שזה הכלי הכי אפקטיבי. כשאתה מגרש את המחבל, הורס את ביתו לחלוטין ומגרש את בני משפחתו, הדבר יוצר הרתעה".

"אסור יהיה להפיל את היכולת שלנו להעניש ולגרש משפחות מחבלים משום שזה כלי אמיתי. בית המשפט העליון צריך להבין שממשלה צריכה כלים כדי להביא ביטחון", היא מסכמת.