איראן: 'סולטאן הביטומן' הוצא להורג

איש העסקים הוצא להורג בעוון 'הפצת שחיתות'. לפני כמה שבועות הוצא להורג 'סולטאן המטבעות' באשמה שסחר בזהב ממוטט את הכלכלה האיראנית

מיכל לוי , ט"ז בטבת תשע"ט

איראן: 'סולטאן הביטומן' הוצא להורג -ערוץ 7
הוצאו להורג. איראן
ISTOCK

בנסיון להילחם בשחיתות ולחדש את אמונם של אזרחי איראן בכלכלתה הכושלת של הרפובליקה האסלאמית, הוציאה איראן להורג את 'סולטאן הביטומן'.

זאת לאחר שהאיש, חמיד רזא דרמני, הורשע בעבירות של 'הפצת שחיתות על פני האדמה' – עבירה שנחשבת לחמורה ביותר בספר החוקים האיראני.

דרמני היה איש עסקים מוכר מאוד באיראן. הוא נעצר בחשד שהקים רשת של חברות קש כדי לגייס הלוואות בסכומי עתק, בהן השתמש לרכישת ביטומן – חומר המבוסס על נפט ומשמש לתעשיה, בין היתר לייצור אספלט.

לפני שבועות אחדים הורשע דרמני ונידון למוות. בהמשך אושרר עונשו בבית הדין העליון של איראן ובשבת האחרונה בוצעה ההוצאה להורג בפועל בחצר מתקן הכליאה בו היה כלוא בתקופה האחרונה.

על אף שאיראן נוהגת לעיתים לבצע את ההוצאות להורג בפומבי, מקרים אלו שמורים בעיקר לעונשי מוות הניתנים לרוצחים ושודדים, ואילו פושעים שהורשעו בעבירות כלכליות על פי רוב מוצאים להורג בצנעה.

הוצאתו להורג של 'סולטאן הביטומן' באה שבועות אחדים לאחר הוצאתו להורג של עבריין אחר שכונה 'סולטאן המטבעות'.

הלה נידון למוות לאחר שברשותו נתפסו מטבעות זהב בהיקפים גדולים, והרשויות באיראן טענו כי הוא 'מפיץ שחיתות'. זאת משום שהסחר במטבעות זהב פוגע עוד יותר בערכו של המטבע המקומי, הריאל האיראני, שערכו צנח פלאים בשנה החולפת ובמיוחד בחודשים האחרונים לאחר שהסנקציות הכלכליות נגד איראן אותן החליט נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לחדש נכנסו לתוקף.