רפורמה בגבייה? לא על חשבון התושבים

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש, מבהיר כי הרפורמה בתהליכי הגבייה תקודם רק אם יהיה ברור שלא תפגע בסופו של דבר ברשויות עצמן.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ט

רפורמה בגבייה? לא על חשבון התושבים-ערוץ 7
ח"כ קיש
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ יואב קיש, התייחס היום (שני) להצעת החוק לתיקון פקודת העיריות, באופן שיחייב קריטריונים להפעלת חברות גבייה.

"הרפורמה בגביית חובות מתושבים על ידי הרשויות המקומיות באמצעות חברות גביה, תקודם על ידי ועדת הפנים בתנאי שלא תביא לריסוק הגביה. לא נאשר חוק שיגרום לפגיעה בשלטון המקומי. לא נלך למתווה שיגרום למשבר כלכלי ברשויות", אמר קיש.

הוא הוסיף כי "מטרתנו לשמור על התושב שמשלם. החוק לא בא להגן על סרבנים. אף אחד מהמשלמים ארנונה לא רוצה שהסרבן יחיה על חשבונו. כוונתנו בחוק זה היא שהעירייה תוכל לגבות, תוך שמירה על היחס לתושב. יש אנשים שלא מסוגלים לשלם – המסכנים שבמסכנים, שאין להם. בהם אסור להתעלל. אם נלך אליהם באגרסיביות לא נרוויח כלום".

"אנו רוצים למנוע מקרים בהם התנהלות חסרת רגישות כמו עיקול חשבון בנק תתרחש בלי שהאיש יודע שהוא חייב. זה כלי מאד נוח אבל לא ראוי. לא יכול להיות שתושב מתעורר בבוקר ומגלה שעיקלו לו את החשבון ללא ידיעתו", סיכם יו"ר הועדה.

הוא ציין כי הוועדה הגיעה לסיכום עם שר הפנים אריה דרעי לפיו רשות מקומית תחויב במסירה אישית אחת באמצעות שליח, ומשלוח דואר רשום פעם אחת לפני עיקול, בחובות שמעל 500 שקלים. החוק יהיה הוראת שעה ל-4 שנים, עד סוף שנת 2022.

בנוסף, חברות הגביה לא יתוגמלו על גביית חובות פיגורים, אלא רק על פי סכום קרן החוב. כמו כן לא יתאפשר מנגנון פרס-קנס, כלומר ייאסר תגמול לחברות הגביה על פי גובה הסכומים שיגבו, וזאת כדי לא לייצר מוטיבציה שלילית. כניסה לחצרות ותפיסת מיטלטלין של חייבים תתאפשר רק ישירות על ידי הרשות, ותיאסר על חברות הגביה.