בקרוב: מגרשי ספורט חדשים

האם נמצא פיתרון למחסור החמור במגרשי ספורט, שסופו יביא להזזת משחקי הכדורגל משבת? "הכרח אם רוצים לפתח ולקדם את הכדורגל בישראל"

נרי וייס - ערוץ 7 , ט"ז בטבת תשע"ט

כחלון
כחלון
צילום: חזקי ברוך

"מהפכת המגרשים" של מדינת ישראל. כך מגדירים במשרד האוצר את התכניות להצלת הכדורגל בארץ. מדובר בהצעה להפוך שטחים פתוחים שנמצאים בבעלות המדינה למגרשי ספורט, דבר שיביא לבנייתם של עשרות מגרשים בהם יוכלו לקיים משחקי כדורגל מקצועיים וחובבנים בכל רחבי הארץ, מצפון ועד דרום.

הדבר ייתכן בזכות אישור שהעניקה היום (שני) מועצת מקרקעי ישראל לפיו ינתן אישור לקיים סקר היתכנות וקידום תכנון שתאפשר לאתר ולהפוך שטחים פתוחים בבעלות המדינה למגרשי ספורט. הדבר נעשה על פי הנחיית שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל משה כחלון, כשהסקר וקידום התכנון נעשה בשיתוף פעולה עם ההתאחדות לכדורגל בישראל ואמור לתת מענה למחסור במגרשים.

על פי נתוני ההתאחדות לכדורגל בישראל, חסרים בישראל יותר מ-200 מגרשי כדורגל לעומת המדינות המפותחות, ביחס בין שחקנים למגרשים. במשך שנים מנסים למצוא מענה לבעיה הזו, אך נתקלו בחסמים תכנוניים וקניינים.

גם סוגיית הכדורגל בשבת בה עסקו רבות בשנה החולפת, יכולה ליהנות מבניית מגרשים נוספים, כשהצדדים שטענו לאי הזזת משחקי הכדורגל משבת לימות החול בשבוע, טענו כי אי אפשר לעשות זאת בשל העובדה כי ישנם מעט אצטדיונים הראויים לארח משחקי כדורגל, ובנייתם של עשרות חדשים כאלה תביא לאפשרות להזיז את כלל משחקי הכדורגל משבת.

לאור כך, הנחה השר כחלון את הרשות למצוא מענה לבעיות התכנון שמהוות בעיה בעיקר לרשויות החלשות ולאלה הנמצאות בפריפריה.

כמו כן יעבדו ברשות על מציאת פתרון כך שהרשות המקומית תגבש את ההסדרים לטובת הקצאת המגרשים. השטחים הרלוונטיים לבניית מגרשים נמצאים בעיקר בשולי הערים. כיום, רשויות חזקות מצליחות להתגבר על המכשולים ולבנות את המגרשים בזמן שהרשויות החלשות נשארות מאחור.

כעת הנחה שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל משה כחלון את רמ"י ליצור תוכנית עבודה שתשחרר חסמים ותאפשר תנופת בנייה של מאות מגרשי ספורט חדשים במדינה, החלטה שאושרה היום על ידי מועצת מקרקעי ישראל.

"מגרש הספורט הוא הרבה יותר ממקום שבו מתמודדות שתי קבוצות על משחק", אמר שר האוצר ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל משה כחלון, "המגרש משמש כמרכז קהילתי שבו ילדים ובני נוער מוצאים תעסוקה ספורטיבית וחינוכית. כולנו מעדיפים שבני הנוער יהיו במגרשים וישחקו מאשר שישוטטו ברחובות".

"מעבר לחשיבות הקהילתית וחינוכית של המגרשים, אנחנו רוצים לראות את הספורט הישראלי עולה שלב וככל שיהיו יותר מגרשים עם יותר שחקנים, כך הספורט שלנו ישתפר. במשך עשורים מדברים על בעיית המחסור במגרשים בישראל, אנחנו פותרים אותה", אמר כחלון.

גם יו"ר ההתאחדות לכדורגל, משה זוארץ התייחס למענה האפשרי עליו ההתאחדות לכדורגל תהיה אחראית גם כן, כשאמר: "מצוקת המגרשים היא אחד החסמים הגדולים בפיתוח הכדורגל בישראל. מדובר בבעיה שמקשה על מתן מענה למי שכבר משחקים ובוודאי לא מאפשרת צמיחה של הענף והגדלת מספר השחקניות והשחקנים הפעילים. הגדלה משמעותית ומיידית של מספר המגרשים היא הכרח אם רוצים לפתח ולקדם את הכדורגל שלנו. זאת מצוקה שנמשכת כבר עשורים וחייב להימצא לה פתרון. ההתאחדות לכדורגל תהיה שותפה מלאה לכל מהלך שיקדם את הכדורגל הישראלי ויסייע לכל ילד וילדה שחולמים לשחק כדורגל".

עדיאל שמרון, מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל, ברך על האפשרות כשהתחייב כי "הרשות תפעל לסייע ולאתר את הקרקעות עבור המגרשים שיסייעו לקידום הספורט והנוער ברחבי ישראל".

מי שבירכה גם היא על המהלך, היא שרת התרבות והספורט מירי רגב שהשיקה מוקדם יותר השנה את תכנית 'המתקנים הלאומית 2027'.

"סוף סוף שר האוצר משה כחלון עושה את הנדרש ממנו ומנחה את מינהל התכנון שתחת אחריותו, לשחרר קרקעות לבניית מגרשי ספורט", אמרה רגב, "מדובר באחד החסמים העיקרים למימוש מלא של תוכנית המתקנים הלאומית 2027 שגובשה במשרדי, שאותה השקתי ושנמצאת בעיצומה".

"אני מקווה שאכן ההצהרות של השר כחלון יהפכו למעשים", עקצה רגב והוסיפה כי "תכנית המתקנים 2027 שיצאה לדרך בהנחייתי, יצרה מאות מתקני ספורט שיצאו לדרך בסכום חסר תקדים של 700 מיליון בשנה הודות לרפורמה אותה יזמתי והובלתי. הרפורמה ביטלה דרישה לתקציב תוספתי מהרשויות, היא מאפשרת איגום זכאויות ומשאבים, מורידה תנאי סף רבים ונותנת לכל יישוב מגרש ואולם ללא תוספת תקציבית".

לדברי השרה רגב, "ההחלטה המתבקשת של שר האוצר תאפשר לכל הרשויות שעד כה לא היתה להם קרקע זמינה, לבנות סוף סוף מתקני ספורט ולנצל את כספי המדינה שמעמיד לרשותם משרד התרבות והספורט במסגרת תכנית המתקנים הלאומית 2027. אני מקווה שלא מדובר בעוד הצהרה של כחלון שלא יהיה לה כיסוי".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il