מרפסות בית הרב קוק בסכנת הריסה

השר זאב אלקין הנחה את אנשי משרדו לפעול מול משרד המשפטים כדי לקדם פתרון שיאפשר את שימורן של המרפסות.

עדו בן פורת , ט"ז בטבת תשע"ט

בית הרב קוק בירושלים
בית הרב קוק בירושלים
צילום: יחצ

מהנדרס העיר ירושלים הוציא באחרונה צו הריסה לכל המרפסות בבית הרב קוק, לאחר שאחת מהן החלה לקרוס.

צו ההריסה הוצא בשל חשש שהמרפסות יקרסו ויסכנו את הציבור.

השר לירושלים ומורשת זאב אלקין הנחה את מנכ"ל משרדו רן ישי לפנות אל מהנדס העיר ירושלים בבקשה שיידחה את הריסת המרפסות בשלושה חודשים, כשבזמן זה משרד המשפטים יבחן את האפשרות המשפטית שמשרד ירושלים יקצה לבית הרב חלק מהתקציב לטובת עבודות השימור של המרפסות, מבלי שהדבר יחשב כנקיטת צד בסכסוך המשפטי.

המשרד לענייני ירושלים ומורשת תיקצב את עבודות השימור והתחזוקה של המבנה בסך 4 מיליון שקלים אך העברת הכסף מתעכבת, בשל הויכוח המשפטי על בעלות המבנה בין העמותה שמפעילה את בית הרב קוק לבין הועד הכללי 'כנסת ישראל'.

מהנדס העיר, שהבין את חשיבות המבנה המצוי ברשימת 100 המונומנטים החשובים ביותר בירושלים, התרצה ואישר את דחיית הצו בשלושה חודשים. זאת בין היתר, גם בשל עבודות תמיכה חלקיות שביצעה המועצה לשימור אתרים.

השר זאב אלקין אומר כי "בית הרב קוק הוא אחד מהמבנים החשובים שיש לנו בבירה. הבית ששימש את הראי"ה קוק בזמן כהונותו כרב ראשי כולל בתוכו מורשת היסטורית לא רק של הציונות הדתית אלא גם של מדינת ישראל ועל כן ישנה חשיבות רבה להתערב לטובת הצלת המרפסות".

"כמי שרואה את עצמו מנהיג של הציונות הדתית בזירה הפוליטית, אני גם רואה את עצמי מחויב לעשות כל מה שאפשר על מנת לשמור על מצבו של הבית. אני מאמין כי תוך זמן קצר גם משרד המשפטים יאשר את עבודות ההצלה של המרפסות", מסכם השר.

יו"ר הנהלת "בית הרב", הרב חיים פוגל, מסר "אני מודה לשר זאב אלקין, למנכ"ל משרד ירושלים ומורשת ולצוות המשרד בראשות מוריה חלמיש על התגייסותם להצלת חלק ממבנה בית הרב שהוטל עליו צו הריסה.
עם זאת, נדרש באופן מיידי תקצוב נרחב יותר כדי לאפשר למקום לפעול באופן ראוי".