השר אורי אריאל: תושבי ביר האדאג' אינם מעל החוק

זינוק במספר ההריסות של מבנים בלתי חוקיים בכפר הבדואי ביר האדאג' בעקבות החמרת פעילות האכיפה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ט

ביר האדאג'
ביר האדאג'
צילום: רגבים

נתוני ההריסות ביישוב הבדואי הלא חוקי ביר האדאג' מוכיחים שהמדיניות אותה מוביל שר החקלאות אורי אריאל בשיתוף גורמי האכיפה מול הבנייה הבלתי חוקית בנגב, נושאת פרי.

על פי הנתונים, ישנה ''קפיצה'' של 47% במספר ההריסות של מבנים בביר האדאג' בעקבות החמרת פעילות האכיפה. בשנת 2016 נהרסו 137 מבנים בלתי חוקיים בביר האדאג' ואילו בשנת 2017 המספר זינק ל-294 מבנים שנהרסו.

התגברות האכיפה אל מול ירידה בהיקף הבניה הבלתי חוקית ביר האדאג', יצרה לראשונה מצב שבו השנה יש שם פחות בלתי מבנים חוקיים מאשר אשתקד.

נתונים השוואתיים של השנים 2015 - 2017 מעלים שתוספת הבנייה הבלתי חוקית בביר האדאג' נעלמה ואף יש הריסות של בתים שנבנו בשנים קודמות. בשנת 2015 נוספו 236 מבנים בלתי חוקיים, בשנת 2016 נוספו עוד 94 מבנים ואילו ב2017 התחוללה תפנית משמעותית. לא רק שלא נוספו מבנים חדשים בלתי חוקיים אלא שנהרסו יותר בתים מכל מה שנבנה ב-2017 ועוד 54 ממה שנבנה בשנה קודמת.

השר אריאל מציין כי ''השילוב היעיל בין רשות הסדרת הבדואים העוסקת אך ורק בהסדרה ולא בהריסה, יחד עם רשויות האכיפה המופקדות על ההריסות, הגיע לרמה אופטימלית שמבטיח כי בשנה הבאה נגיע ל-0 תוספות מבנים בלתי חוקיים בנגב''.