סוף שנת המס – מה חשוב לדעת?

למה הפרשה סדירה של פנסיה חשובה גם לעצמאים מצליחים, אילו הטבות מס ניתן לקבל בחיסכון בקרן השתלמות ומה היתרון בקופת גמל להשקעה?

ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ט

סוף שנת המס – מה חשוב לדעת?-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: מיכל פטאל. פלאש 90

סוף שנת המס מזמנת לא מעט התעסקויות בענייני פנסיה, קרנות השתלמות וקופות גמל, בקרב עצמאים ושכירים כאחד. ריכזנו עבורכם את הנקודות שחשוב לדעת בכל אחד ממוצרי החיסכון.

החל משנת 2017, עצמאים מחוייבים בהפקדת כספים לחיסכון הפנסיוני. עד להכנסה שנתית של כ-60 אלף ₪ (5,000 ₪ בחודש) חובת ההפקדה עומדת על 4.45% מהשכר, שזה כ- 2,700 ₪ בשנה. ככל שעולה סכום ההכנסה – עולים איתו גם אחוזי ההפקדה המחייבים. הכנסה של 120 אלף ₪ בשנה לדוגמא, תחייב את בעל בעסק להפקיד עוד כ- 7,500 ₪, סה"כ כ- 10,200 ₪ בשנה.

מי שיימנע מלהפריש את הסכומים הנ"ל לפנסיה, צפוי לקנס של 500 ₪. במקרים מסויימים, בעל עסק יוכל למשוך חלק מהכספים שהפקיד כדמי אבטלה אם סגר את העסק.

ברק הס, מומחה לתכנון פיננסי ומלווה משפחות רבות בתכנון כלכלי נכון, אומר כי לעיתים ניתן לקבל הטבות במס הכנסה על הפקדות גבוהות יותר, וממליץ לנצל את ההטבות האלו ולהפקיד סכום גבוה יותר לפנסיה:

"לשכירים יש פנסיה כיוון שאין להם ברירה – המעסיק משלם ישירות את כספי הפנסיה. אצל עצמאים ההפקדה צריכה להיות יזומה, וזה קשה הרבה יותר. בנוסף, עצמאים רבים שמים את מבטחם בהצלחת העסק ושגשוגו בעתיד, כך שיקבלו ממנו הכנסה בגיל הפרישה גם ללא הפנסיה, או לחילופין – שייצרו מקורות הכנסה פאסיביים אחרים. אני ממליץ להיות קצת יותר שמרניים ולהפקיד את הכסף לפנסיה בכל זאת. אם העסק אכן מצליח – הפקדה של 1,000 או 2,000 ₪ בחודש לפנסיה היא לא מה שיפיל אותו.. ואם הוא לא מצליח – חשוב שתהיה הפקדה סדירה לפנסיה ליום סגריר".

בקרן השתלמות לעצמאים, עצמאי יכול להפקיד עד 18,240 ₪ בשנה, ולקבל על כך הטבה כפולה במס, כיוון שההפקדות מוכרות לו כחלק מהוצאות העסק והרווחים שיצטברו בקרן ההשתלמות פטורים ממס. "לעצמאים שרוצים לחסוך – מומלץ לעשות זאת בכלי הזה, שעדיף מחיסכון בבנק או מהפקדה בקופת גמל להשקעה", אומר הס.

ברק הס משמש גם כמנכ"ל חברת 'ברק – ייעוץ והשקעות', שעוסקת בתחומי ייעוץ משכנתאות, תכנון פיננסי, ייעוץ פנסיוני וגיוס כספי השקעות, בדגש על משפחות דתיות. הערב ייערך בירושלים כנס שיזמה החברה בנושא חשיבה פיננסית עתידית.

הס מזכיר כי עצמאים ושכירים יכולים לקבל זיכוי במס על 35% מתרומה למוסד מוכר לצרכי מס (שמאושר לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה). את הזיכוי ניתן לקבל באמצעות הגשת דו"ח שנתי. "השכירים הזריזים יכולים לגשת בימים הקרובים למשרדי מס הכנסה", אומר הס, "עם תלוש שכר אחרון ועם הקבלות על התרומות, ולקבל אישור על הזיכוי במס שייכנס כבר למשכורת הקרובה שלהם! הצעד הזה חוסך הגשת דוח שנתי מלא, ומזרז את הזמן בו מקבלים את הזיכוי".

קופת הגמל להשקעה היא מוצר חיסכון נוסף וחדש יחסית: כל אדם יכול להפקיד בה עד 70 אלף ₪ בשנה ויש אפשרות להטבת מס בעתיד: "אם תשאירו את הכסף שם עד גיל פרישה, ותחליטו למשוך אותו כקצבה חודשית – ולא כסכום חד פעמי, כל הרווחים יהיו פטורים ממס", אומר הס. הס מוסיף כי מכיוון שהקופה היא נזילה, מדובר בכלי השקעה מעניין, כאשר אין צורך להתחייב להשאיר בו את הכסף עד הפנסיה, אבל במידה והכסף נשאר – ניתן לקבל את הטבות המס.

"דבר חשוב נוסף", אומר הס. "יש דברים שאנחנו מטפלים בהם לפי 'טריגרים' מסויימים – כמו סוף השנה, שבו אנחנו רצים לטפל בהטבות מס וכדומה. לפני כמה חודשים יצר איתי קשר אדם שיוצא עוד חודשיים לפנסיה – ואין לו פנסיה מסודרת. אז אל תתנו ליציאה לפנסיה להיות הטריגר שלכם לטיפול בפנסיה - כי אז זה ממש מאוחר מדי. יש דברים שצריך לטפל בהם גם בלי טריגרים ספציפיים.

''ההפקדה לפנסיה וקבלת זיכוי במס היא אולי הבסיס. אבל חשוב לדאוג שהפנסיה שלכם נמצאת במקום הנכון, שהכספים מושקעים בצורה הנכונה, שדמי הניהול שאתם משלמים הם הגיוניים, ועוד - זה יכול לעשות את ההבדל בין פנסיה בסיסית לפנסיה טובה", מוסיף הס.