חלק מהעולים, אתמול
חלק מהעולים, אתמול צילום: אוליביה פיטוסי
כ-250 עולים מאוקראינה הגיעו לישראל ביממה האחרונה, בטיסות שאורגנו ע"י הקרן לידידות. מספר העולים שעלו ארצה באמצעות הקרן לידידות הגיע ל-4,800 עולים מ-29 מדינות, ביניהן מרוקו, מולדובה, צרפת, ברזיל ועוד - המהווים כרבע מכלל העולים שהגיעו לישראל השנה.
בין העולים בטיסה זו, מגיעים גם מ' אונסקו ואביה, מהעיר חרסון. שניהם כיהנו כסגני ראש מועצת העיר. בתם עלתה לארץ כבר בשנה שעברה, בעקבות תוכנית "תגלית", ועובדה זו בצירוף המצב הכלכלי שאינו מאפשר לאב פרישה בכבוד, הם שהניעו אותם לעלות לארץ השנה. כמו כן, עקב הסכסוך המתמשך במזרח אוקראינה, איבדו בני משפחת אונסקו את הקשר עם קרוביהם בדונייצק.

י' נובוסד, מאודסה, הוא ספורטאי מקצועי ושחקן ביליארד, שהיה אלוף אירופה פעמיים, ומחזיק בתואר אלוף אוקראינה כבר 15 שנה ברציפות.

הוא מספר כי בשנה שעברה הגיע לביקור בארץ עם אשתו ובתו בת השנתיים, והם נדהמו מרמת החיים כאן בהשוואה לאוקראינה. "מערכת החינוך, מערכת הבריאות, היחס לילדים. הכל כאן כל כך שונה, והרבה יותר טוב. מיד קיבלנו החלטה לעלות לארץ".

נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, אמר "העלייה לישראל היא ברכה ומנוע צמיחה קריטי של המפעל הציוני כבר מאה שנה. בשנה האחרונה ישנה האטה מסוימת בכמות העולים הכוללת לישראל אך לשמחתי הנתח של הקרן בתחום העלייה רק הולך וגדל הודות להשקעה מאסיבית בכל עולה משלב טרום עלייה ועד לקליטתו המוצלחת בישראל. מדינת ישראל חייבת לפתח מנגנוני תמיכה איתנים בעולים ולשם כך אני קורא למנות שר קליטה במשרה מלאה ולא ממלא מקום שרוב מרצו מופנה לתחומים אחרים".