הדמוקרטיה נפגעת. ברק
הדמוקרטיה נפגעת. ברק צילום:שירן אביר – האקדמית נתניה

נשיא בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' אהרן ברק, התייחס בצהריים (שלישי) בכנס שנערך במכללה האקדמית נתניה לחקיקת חוק הלאום והסביר את התנגדותו הנחרצת.

"אני לא חושב שתפיסת מדינת כל אזרחיה נוגדת את התפיסה של היות מדינת ישראל מדינת הלאום של העם היהודי. זה מבוסס על הניסיון להבין מה זה מדינת כל אזרחיה. האמירה שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי אומרת שהזכות להגדרה עצמית של העם היהודי במדינת ישראל היא זכות שניתנת לעם היהודי ולא לעמים אחרים וזה בא לידי ביטוי בחוק היסוד החדש", ציין ברק.

לדבריו, "מדינות רבות יש בעולם וגם לאומים, וישנה מדינת ישראל שהיא מדינת הלאום של העם היהודי. במדינה דו לאומית או רב לאומית יכולים להיות כמה עמים שכל אחד טוען שהוא מגשים את הזכות שנתונה לכל עם על פי המשפט הבינלאומי להגדרה עצמית. אני רואה במדינת ישראל את הבית הלאומי של העם היהודי אני הרצלייני ונאמן להכרזת העצמאות".

"חוק יסוד הלאום הוא בעיני חזרה על מה שכבר מופיע בהכרזת העצמאות וחזרה פחות טובה מזו המצויה בהכרזת העצמאות. אם מדינת ישראל היא מדינת כל אזרחיה כלומר שכל אדם או כל אזרח במדינה יכול לראות במדינה כבית לאומי שלו, אז אני לא מסכים לכך שמדינת ישראל היא מדינת כל אזרחיה. כל מי שנמצא במדינת ישראל בין אם אזרח או לאו, כל אזרח שנמצא כאן הוא שווה זכויות לכל אדם אחר ואסור להפלות בין אדם לאדם", הוסיף ברק.

עם זאת טען ברק, "גם אם אני מסכים עם חוק יסוד הלאום, אני לא חושב שעכשיו זה הזמן לכתוב את זה. מקובל עליי שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי אבל זה לא הזמן לדבר על כך. אני רואה בזה חלק מהחזון של מדינת ישראל. את החזון הזה חשבתי שיש מקום להכניס כמבוא או כחלק נפרד בתוך חוקה שלמה ובה חלק מוסדי וחלק של זכויות האדם והאזרח ואח"כ חלק כללי שידבר על החזון ויתקשר על פי עצם תוכנו לכל אחד מהחלקים האחרים".

"כעת החוקה השלמה איננה וכל מה שיש לנו עכשיו זה חלק מההיבט המוסדי, החלק של זכויות האדם שהוא דל מאוד ועלוב ולולא הפרשנות של בית המשפט זה היה איום ונורא. אנחנו עוד לא בשלים מהבחינה החוקתית הכוללת להיכנס לדיונים האלה, יש לנו יותר מידי מחלוקות פנימיות. בטרם תהיה תשתית אינטלקטואלית שבה נבין יותר האחד את השני ורק אז נשב ונכתוב חזון משותף לכולנו ולא רק לאיזה רוב קואליציוני", טען ברק והדגיש, "אני רואה הרבה חוסר יושרה אינטלקטואלי בגישה שאומרת – בחוק יסוד הלאום לא צריך להכניס זכויות כי הם לא שייכות לעניין והרי הם מצויות בחוק אחר. חוק הלאום הוא חוק של חזון אבל הם לא מוכנים לומר שוויון כי ברגע שיגידו את זה המפלגות הדתיות יתפוררו כי הן לא מוכנות להכיר בשיווין של ערבים, נשים, אנשים עם תפיסה מינית אחרת וכו' ופה קבור הכלב".

ברק תקף את הטענות נגד בית המשפט העליון, "זה לא נכון שהמיעוט מנהל את בית המשפט כי מי שמנהל אותו זו החקיקה וחוקי היסוד. וזו טעות אופטית לחשוב שעדאלה והאגודה לזכויות האדם מנהלים את מערכת בתי המשפט. הדמוקרטיה נפגעת אם יש עריצות של הרוב ואצלנו מתחילה להתפתח עריצות של הרוב. וזו התפתחות לא טובה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו