הימין בבעיה

קריאה שטחית של סקרי הבחירות יוצרת רושם שניצחונו של הימין בבחירות הקרובות מובטח. קריאה זהירה מלמדת שהמצב לא פשוט בכלל. פרשנות

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ט | עודכן: 08:51

הימין בבעיה-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

1. התמונה השטחית נראית מצוינת. סקרי הבחירות שפורסמו ביממה האחרונה משקפים כולם יתרון ברור לליכוד וגוש ימין יציב למדי של למעלה מ-61 מנדטים.

לכאורה אין ממה לחשוש. מפלגות הימין צריכות לנהל קמפיין זהיר, להתמקד בנקודות החוזק ולקוות ששום דבר חמור ממש לא יקרה עד הבחירות, זה הכול. את היתר כבר יעשה הבוחר בקלפי.

אבל האמת היא שיש הרבה מאוד ממה לחשוש, והחשש הזה מתחיל מכך שבחירת נתניהו לראשות הממשלה היא ממש לא כל הסיפור. השאלה הקריטית היא איזו ממשלה תהיה לנתניהו אחרי הבחירות הבאות.

2. ארבע השנים האחרונות הרגילו אותנו למציאות של ממשלת ימין. ממשלה שבה בגדול המדיניות של כל הקודקודים המשמעותיים הייתה ימנית באוריינטציה שלה, גם אם על הפרטים הייתה לא פעם מחלוקת לא פשוטה. אבל אם נחדד מעט את הזיכרון, שתי ממשלות נתניהו הקודמות ממש לא היו כאלו.

כך למשל, הפעם האחרונה שאהוד ברק קיבל הזדמנות משמעותית להשפיע על חיינו הייתה בממשלת נתניהו השנייה, 2009-2013. ברק היה אז שר הביטחון. מול הפלסטינים זה אולי לא היה מאוד משמעותי, אבל להתיישבות ביו"ש הוא בהחלט מרר את החיים.

דוגמה נוספת: שרת המשפטים הקודמת של נתניהו הייתה ציפי לבני. בחסדי השי"ת לא נפלה בחלקה הזכות להוביל בחירה של הרבה שופטים לבית המשפט העליון. אבל אם היא הייתה שרת המשפטים גם בקדנציה הנוכחית, אתם רוצים לנחש מי היו ששת השופטים שהיו נבחרים לעליון ובאיזו לשכה הייתה נקבעת הרשימה?

3. ולמה יש סיבה לדאוג? קודם כל בגלל ריבוי רסיסי המפלגות המשייטות בחלל הימין ללא אוריינטציה ברורה. עוצמה יהודית, יחד של ישי, זהות של פייגלין והמפלגה שעדיין לא ברור מה האוריינטציה שלה שמקים משה (בוגי) יעלון.

כל הרסיסים הללו שווים ביחד הרבה מאוד קולות. בהערכה זהירה חונים בסיפור הזה בין חמישה לשישה מנדטים של קולות ימין שנכון לרגע זה בדרך הבטוחה לפח האשפה הגדול של הקולות הבלתי מנוצלים. האם אנחנו מבינים מה המשמעות של ויתור על 5-6 מנדטים? האם זה נשמע סביר?

התחושה היא שבימין כבר מזמן חיים בתחושה ששום דבר נורא לא יכול לקרות, ולכן אין שום בעיה לשחק משחקים פוליטיים חסרי אחריות. הרי בכל מקרה שום דבר נורא למדינה ולהתיישבות לא קרה כאן כבר מזמן. והתחושה הזו היא הדבר המסוכן ביותר לשלטון הימין וליציבותו.

4. סיבה שנייה לחשש, חמורה לא פחות, היא שורה של מפלגות ימין ו"ימין רך" שמשייטות קרוב מדי לאחוז החסימה. סקר חדשות כאן מהערב מעניק 4 מנדטים בלבד, קרוב מאוד לאחוז החסימה, לישראל ביתנו ולש"ס. בסקרים אחרים גם מצבה של "כולנו" לא יציב במיוחד.

אם אחת מהשלוש, או בתסריט עגום במיוחד - שתיים מהן, לא יעברו את אחוז החסימה, מצבו של גוש הימין יהיה בעייתי במיוחד. במצב כזה גם אם נתניהו ירכיב את הממשלה הבאה - ממשלת ימין של ממש היא לא תהיה.

על הפרק נמצאים שורה של נושאים שהטיפול בהם לא הושלם בקדנציה הנוכחית, ובראשם מקומה של מערכת המשפט ומצבה של ההתיישבות הצעירה ביו"ש. אם הממשלה הבאה לא תהיה ממשלת ימין ממש, ההישגים שכבר הושגו לא יחזיקו מעמד ומה שעוד נותר לעשות, וזה הרוב, פשוט לא יקרה.