ח"כ סלומינסקי: לאפשר לנו לסיים את החקיקה בכנסת

יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, חבר הכנסת ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) מסכם בראיון לערוץ 7 קדנציה בת ארבע שנים ומציץ אל עבר הכנסת הבאה.

בראשית הדברים מציין סלומינסקי כי במציאות הפוליטית ההפכפכה של מערכות הבחירות האחרונות עצם העובדה שהממשלה השלימה ארבע שנים נחשבת להישג, גם אם יכולה הייתה להישאר על כנה עוד חודשים מספר.

"חבל לי שעשו את זה פתאומית וכבר השבוע רוצים לפזר את הכנסת. זה דבר שלא יעלה על הדעת. שמחליטים על הקדמת הבחירות ופיזור הכנסת נותנים עוד שבועיים או שלושה כדי להשלים חקיקה שנמצאת בוועדות", אומר סלומינסקי המספר על חוקים שנמצאים על שולחנה של הועדה בראשותו, מתנהלים במשך תקופה ארוכה וכל אחד מהם מוביל לשינויים דרמטיים בתחומו, "אלו חוקים שמוסכמים על כולם כמו נושא שינוי הדין הפלילי בעבירות המתה. היום אישרנו את זה לקריאה שניה ושלישית ואם זה לא יקרה בשבוע הבא זה כמעט יילך לפח".

לטעמו של סלומינסקי צדקה סיעתו כאשר בחרה לפני כחודש שלא לפרק את הממשלה, כשם שהוא סבור שגם היום ניתן היה להותיר את הממשלה על כנה ולא לפזר את הכנסת. "מה קרה פתאום? זו ממשלה ימנית שעובדת טוב ומעבירה חוקים, שלפניה חוקים חשובים כמו החטיבה להתישיבות, ההתישיבות החדשה, גירוש מחבלים ועוד. למה לפרק כשלא יודעים מה יהיה אחרי הבחירות?", שואל סלומינסקי וכשהוא נשאל אם יתכן ואכן החקירות הן המניע שמאחורי מהלך הקדמת הבחירות הוא משיב ב"לא יודע" ומפנה את השאלה למצביעי הליכוד מקרב הציונות הדתית.

על הצהרתו של נתניהו ולפיה הממשלה הבאה תהיה מורכבת מגרעין הממשלה הנוכחית, מפטיר סלומינסקי ב"אז אמר...". לדבריו "אין לזה שום משמעות. כל מה שנאמר מעכשיו ועד הבחירות זה תעמולת בחירות".

האם בכוחה של 'הבית היהודי' לבלום את "שתיית המנדטים" שמבצע נתניהו למפלגה? סלומינסקי לא בטוח כלל ועיקר. לדבריו הדבר לא תלוי במפלגתו שאינה יכולה להציב קיר שיחסום זליגת מנדטים. בדבריו הוא מזכיר את האופן בו נקט נתניהו כשהבהיל את הימין עם הערבים הנוהרים והוביל לאותה זליגת מנדטים מ'הבית היהודי', שניבאו לו מספר גדול בהרבה של מנדטים, למפלגתו.

"כל אדם מהציבור המסורתי, הלאומי והציוני דתי, אם יסתכל מה עשינו בארבע השנים האחרונות ומה נחסם על ידי הליכוד ואחרים, יעשה את החשבון מי מייצג אותו ויגיע למסקנה שאנחנו המייצגים אותו, מעבר לסוגיית התורה, הצבא וכו'", אומר סלומינסקי המשוכנע כי כל אדם ממחנה זה שיעשה חישוב שכזה יצביע ל'בית היהודי', ועם זאת כאשר הוא נשאל מדוע בסופו של יום אנשים מצביעים 'מחל' הוא מעריך כי החשש מעליית השמאל לשלטון במידה ולליכוד יהיה מספר מנדטים פחות. כל זאת למרות שמנדטים של הבית היהודי ממילא הם חלק בלתי נפרד מממשלת ליכוד.

על מגמת פתיחת שורותיה של המפלגה לציבורים נוספים מעבר לציונות הדתית אומר סלומינסקי כי גם המפד"ל כבר החלה בשעתה לפתוח את שעריה לציבור נוסף ו'הבית היהודי' המשיך את המגמה להכללת ציבורים לאומיים נוספים ו"בשמחה נעשה את זה. הם יקבלו מענה נכון ובית טוב והבית שלנו יגדל, אבל צריך לדאוג שההרחבות לא יהיו על חשבון הבית שעלול לחשוב שזו לא המפלגה שלו ויעזוב.

''חייבים למצוא את האיזונים למצוא את הבסיס של 'הבית היהודי', הציבור הדתי לאומי והתורני ועליהם להוסיף אחרים ולא להיפך. צריך להיות מאוד זהירים ונבונים בנושא הזה".