סערה במצרים בגלל שחקן ישראלי

התעניינותה של קבוצת ליברפול האנגלית בחלוץ נבחרת ישראל מואנס דאבור גוררת סערה גדולה במצרים. האם כוכב ליברפול ונבחרת מצרים יעזוב?

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ח בטבת תשע"ט

סערה במצרים בגלל שחקן ישראלי-ערוץ 7
דאבור במדי נבחרת ישראל
צילום: רויטרס

"בגלל החלוץ הציוני". חלוצה של נבחרת ישראל בכדורגל, מואנס דאבור, המשחק ברד-בול זלצבורג האוסטרית, מעורר סערה גדולה במצרים. החלוץ הפורה שסיים את העונה שעברה עם תואר מלך השערים בליגה האוסטרית כשכבש 7 שערים בליגה ו-14 בכל המסגרות, מעורר עניין לאחרונה מהראשונה בטבלת ליגת העל האנגלית - 'הפריימר-ליג', קבוצת ליברפול.

מאז פורסם התעניינות קבוצת הפאר האנגלית בדאבור, התקשורת והרחוב במצרים סוערים וגועשים. הסיבה - כוכב נבחרת מצרים, מוחמד סלאח, הוא גם כוכב הקבוצה האנגלית.

ברחוב המצרי דורשים מסלאח לעזוב מיידית את קבוצתו האנגלית במידה שזו אכן תרכוש ותחתים את החלוץ הישראלי, כשגם בתקשורת במדינה יצאו בדרישה דומה.

יש לציין כי מלבד העובדה שהתעניינות בשחקן הישראלי המצויין הינה רק בגדר התעניינות, מדובר גם בשחקן ממוצא מוסלמי שגדל בנצרת, דבר שמקנה לו מעט נקודות זכות בקרב התקשורת במצרים. עם זאת, העובדה כי דאבור נמנה על סגל נבחרת ישראל בכדורגל ומחזיק בדרכון ישראלי היא זו שמפריעה לחלקים גדולים במדינה הערבית.

באתר מצרי נכתב כי "למרות שמדובר בשחקן ממוצא ערבי שהוא גם מוסלמי, בסופו של דבר הוא מישראל שהיא מדינה כובשת", ובמשאל רחוב שנעשה בתקשורת הערבית במצרים השיבו כלל הנשאלים כי על סלאח לעזוב את הקבוצה האנגלית באופן מיידי עם החתמתו של דאבור בשל העובדה כי הוא ישראלי.

נזכיר כי זו אינה הפעם הראשונה בה מוחמד סלאח מעורר סערה פוליטית כשבעבר סירב לשחק מול מכבי ת"א כשהיה שחקנה של באזל השוויצרית. לאחר דרישה של קבוצתו השוויצרית נאות סלאח לשחק, אך לא לחץ את ידי שחקני מכבי ת"א ואף הוסיף סימן של תנועת שקט לכיוון אוהדי הקבוצה התל אביבית לאחר כיבוש שער מולם.

אם וכאשר יוחתם דאבור בקבוצת הפאר האנגלית, ואכן סלאח יעזוב את הקבוצה בשל כך, זו תהיה פעם נוספת שגורמים במדינות ערב מערבבים בין פוליטיקה וספורט, כשמלבד שחקני פאניוניוס היוונית, מסעוד שוג’אי ואחסן חג'סאפי, שהושעו מנבחרת איראן בשל השתתפותם במשחק הגומלין מול מכבי ת"א בשנה שעברה, גם ג'ודוקאים מצריים נאלצו לשלם מחיר ספורטיבי על לחצם של ראשי מדינתם ואזרחיהם שלא להתמודד בזירה הספורטיבית מול נציגים מישראל.

בינתיים, מי שהכניס מעט לפרופורציות בתקשורת המצרית הוא מוחמד פאאז, מי שהיה עוזרו של הקטור קופר בנבחרת מצרים. פאאז התייחס למועמדות של דאבור והסערה עם סלאח בחשבון הטוויטר שלו כשכתב: "סלאח הוא שחקן מקצועני. זה שליברפול יוצרת קשר עם ישראלי זה לא עניינו".

עוד כתב: "למרות שזה לא מעניין אותנו ולא משנה לנו אבל מונס דאבור שחקן ערבי ישראלי שנולד בנצרת. רק אלוהים יודע מה הנסיבות שגרמו לו לבחור בדרכון ישראלי. עזבו את סלאח ותנו לו לשחק כדורגל ואל תכבידו על הכתפיים שלו יותר ממה שהוא מסוגל לשאת".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il