מסדר הכנפיים
מסדר הכנפייםצילום: קובי ריכטר/TPS

ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו השתתף אחר הצהריים (רביעי) בטקס סיום קורס טיס בחצרים.

הטקס מתקיים בסימן 70 שנים ל"מבצע חורב". במהלך הטקס יקבל את כנפי הטיסה לראשונה בן העדה האתיופית, סגן י', שישרת כנווט קרב

"בכל מקום שנידרש לעמוד על ביטחוננו, נעשה. אנחנו נדרשים ואנחנו עושים", אמר נתניהו.

נתניהו הדגיש כי החלטת טראמפ לצאת מסוריה לא משנה את תכניותיה של ישראל, "עומדים איתן על הקווים האדומים שלנו בסוריה, ובכל מקום אחר".

"חיל האוויר נמצא בשיא עוצמתו, זו זרוע אסטרטגית מובילה שיש לה השפעה מכרעת על המאזן האסטרטגי באזורנו. אנחנו מטפחים בשיטתיות ובעקביות את כוחנו בכל התחומים: ביבשה, בים, במודיעין ובסייבר. כמובן שאנחנו משחיזים ללא הרף את כוחו האדיר של חיל האוויר".

"לפני כמה ימים ביקרתי במפעלי התעשייה האווירית, פגשתי שם מוחות מבריקים שמפתחים שם יכולות מדהימות שאין לאף אחד במזרח התיכון, ולחלקם אין לאף אחד אחר בעולם. זה כולל מערכות נשק, מערכות הגנה, טילים התקפיים שיכולים להגיע לכל מקום ולכל מטרה".

נתניהו אמר לטייסים החדשים: "עם ישראל סומך עליכם, ואני סומך עליכם. אני מלווה את טייסנו כל הזמן, בדרך כלל בשעות הקטנות של הלילה אני ממתין ער ליד הטלפון האדום כדי לשמוע מהמזכיר הצבאי שהמשימה מורכבת ככל שתהה בוצעה בהצלחה, ולא פחות חשוב ממתין לשמוע שכל כוחותינו שבו הביתה בשלום".

הרמטכ"ל גדי איזנקוט אמר בטקס, "בשנים האחרונות הפעיל צה״ל את כוחו במערכה שהתרחשה הרחק מעיני הציבור - המערכה שבין המלחמות. תחילתה באיסוף מודיעין מעמיק ובשת"פ פורה, וסופה בביצוע המשימה באופן מדויק ואיכותי, בידיעה כי זרוע האוויר והחלל עוצמתית ובעלת יכולות תכנון וביצוע יוצאות דופן".

"יחד פעלנו יום-יום להשגת יעדים אסטרטגיים חשובים ורשמנו הישגים רבי חשיבות, הישגים שהביאו בין היתר לסיכול מאמצי ההתחמשות וההתבססות האיראנית ולבלימת יכולת המנהור של חיזבאללה. כל פגיעה בריבונות ישראל טופלה בחומרה והביאה לידי ביטוי חיזוק ההרתעה ולפגיעה ביכולות האויב", אמר איזנקוט.

"שבועות אלו הם האחרונים בתפקידי כרמטכ״ל", ציין הרמטכ"ל, "אבקש להביע את הערכתי העמוקה לחיילי הזרוע ומפקדיה, ובפרט לעומד בראשה, מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין. זכיתי לראותך מוביל את החיל בחדות ובמקצועיות הן באימונים ובשיתופי פעולה בינ"ל והן במבצעים רגישים ומורכבים להבטחת עליונותנו האווירית"

אינזקוט פנה לבוגרי קורס הטיס "בוגרים יקרים, בתוך זמן קצר תיכנסו לתא הטייס, אך הפעם - תהיה האחריות שבה תשאו כבדה ומוחשית יותר. בעודכם ניצבים בראש הכוח וכשלרשותכם כלי הטיס החדשניים בעולם, תגביהו עוף אל משימות בעלות משמעות אסטרטגית וטקטית כבדת משקל. חה"א מקבל לשורותיו את הראויים ביותר, 41 טובי בנינו ובנותינו".

״טייסים יקרים, מלאו את השבועה באחריות ובנחישות והיו לחלק בלתי נפרד במילוי ייעודנו: להגן על המדינה, להבטיח את קיומה ואם נידרש לכך - לנצח במלחמה. בשם צה״ל כולו, בשם אזרחי המדינה ותושביה - טוסו בשלום, בצעו משימותיכם ושובו בשלום".

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין אמר בטקס "בשנה האזרחית, שתסתיים בעוד ימים אחדים, פעל החיל במספר זירות ובהיקפים נרחבים. מטוסינו הגנו ותקפו, טייסי החיל הפגינו אומץ לב. תוך שיתוף פעולה יוצא דופן עם אגף המודיעין - מנענו הקמתה של יכולת צבאית איראנית בסוריה".

אלוף נורקין פנה לנכבדי העדה האתיופית ואמר "הנוכחות שלכם כאן היא מסר חשוב באשר למקומם של אחינו, יוצאי אתיופיה, בצה"ל ובחברה הישראלית. יותר ויותר מבני העדה משרתים בחיל האוויר ואני גאה בהם, כפי שאני גאה בסגן י', בוגר הקורס, שיהיה בעוד רגע לנווט קרב".