ביקורת על גבאי בבית המשפט

בית משפט השלום בת"א קיים דיון ראשון בתביעת הדיבה שהגיש ח"כ איתן ברושי נגד יו"ר מפלגת העבודה ומתח ביקורת על התנהלותו של גבאי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ט בטבת תשע"ט

ביקורת על גבאי בבית המשפט-ערוץ 7
אבי גבאי
צילום: הלל מאיר/TPS

שופט בית משפט השלום בתל אביב, אביים ברקאי, קיים אתמול (רביעי) דיון ראשון במסגרת "קדם משפט" בתביעת הדיבה שהגיש ח"כ איתן ברושי (עבודה) נגד יו"ר מפלגתו אבי גבאי.

הרקע לתביעה הוא ציוץ שפרסם גבאי בטוויטר בחודש יולי 2018 בעקבות פרסום נוסף אודות מעשה של הטרדה מינית שיוחס לח"כ ברושי.

בציוץ נכתב, "שוחחתי הערב עם ח"כ ברושי והודעתי לו על השעייתו לאלתר מפעילות במפלגה, ודרשתי ממנו לקבל אחריות על מעשיו המבישים ולפרוש מהכנסת. אין לעברייני מין מקום ברחוב או בכנסת".

בעקבות הציוץ הגיש ברושי תביעת דיבה נגד גבאי באמצעות עורך הדין אילן בומבך, בה נכתב בין היתר, "באבחת ציוץ קבע הנתבע כי התובע הוא עבריין מין, אשר נמנה על עברייני המין 'ברחוב או בכנסת'".

בדיון בבית המשפט ציין השופט בפני פרקליטו של גבאי כי קיים קושי רב בכך שגבאי כינה בציוץ את ברושי בכינוי "עבריין מין" בשעה שזה לא הורשע בשום מעשה. בהחלטה בסיום קדם המשפט כתב השופט כי בנושא זה "בפני הנתבע (אבי גבאי - ש"פ) עומדת משוכה לא קטנה".

השופט ציין עוד כי יש מקום להעלות תהיות גם בנוגע לתום הלב בפרסום שביצע גבאי במסגרת הציוץ בטוויטר, "במסגרת סוגיית תום הלב אף העליתי בדיון את השאלה האם דרך פרסום ההודעה, העובדה שלא התקיים לפני כן לדברי התובע (ח"כ ברושי - ש"פ) כל דיון מסודר, העובדה שאפשר ובמוסדות המפלגה לא דנו בשאלה עניינית המתייחסת לתובע וזאת כנטען - האם אין בכל אלה כדי להשפיע על טענת תום הלב".

בהמשך החלטתו השופט חידד עוד יותר את הסוגייה המרכזית שלדבריו בעייתית בציוץ של גבאי, "ובמילים פשוטות..., ההגדרה והאמירה 'אין מקום לעברייני מין' תוך התייחסות לתובע כעבריין מין, עלולה להיות בעייתית".

השופט סייג אמנם את דבריו והבהיר כי אין בהם כדי לרמוז על האופן בו יסתיים ההליך, אך בהחלט רמז לגבאי כי טוב יעשה אם יגיע להסכמות מול ברושי, ואף ביקש מהצדדים להודיע אם הגיעו להסכמה ביניהם עד ל-6 בינואר. במידה שלא תתגבש הסכמה יתקיים דיון שמיעת הראיות לאחר הבחירות לכנסת, בחודש יוני 2019.