בניגוד להלכה? בית הדין הרבני
בניגוד להלכה? בית הדין הרבני צילום: נתי שוחט. פלאש 90

בית הדין הרבני האזורי בפתח תקווה הטיל לאחרונה בצעד תקדימי סנקציות על בעל שסירב לתת גט לאשתו למרות פסיקת בית הדין.

הבעל טען כי הוא דורש שבית הדין יפסוק שהוא איננו חייב בכתובתה של אשתו קודם מתן הגט, אך בית הדין קבע כי עליו לתת לאשתו גט לאלתר.

לאחר שהבעל סירב במשך שני דיונים לציית לפסק הדין קבעו דייני ההרכב במהלך הדיון השני כי יוטלו על הבעל הסנקציות הקבועות בחוק נגד סרבן גט, למרות שהאשה כלל לא הגישה לבית הדין בקשה רשמית להטלת סנקציות.

דייני ההרכב, אב בית הדין הרב יגאל לרר והדיינים הרב אריאל ינאי והרב בן ציון הכהן רבין הקריאו לאשה את לשון החוק, ולאחר שזו הבהירה שהיא מעוניינת בהטלת הסנקציות פסקו שיש להטיל סנקציות על הבעל הסרבן.

הדיינים קבעו כי הגשת בקשה רשמית לסנקציות איננה דרושה על פי לשון החוק, זאת משום שהסנקציות הן כלי בידי בית הדין לאכיפת פסיקותיו ולא "זכות" המוקנית לאשה שבה היא יכולה לעשות שימוש.

עורכת דינה של מסורבת הגט, עו"ד איימי בכור בוני, מסרה בתגובה: "הימים בהם היה נדמה כי נשים הן כלי משחק נח לסחיטה בידי גברים עברו מן העולם, ההחלטה החשובה שנתקבלה על ידי הרכב הדיינים בפתח תקווה מלמדת יותר מכל כי יש פחות ופחות סבלנות כלפי אקטים אלימים נגד נשים, וכי מניעת גט והפיכתה של אישה לעגונה היא אלימות לשמה".