ישראל שכחה את ערכי הציונות והחקלאות

ראש המועצה האזורית רמת הנגב קובל על הורדת המכסים ועידוד הייבוא תוך התעלמות מצרכי החקלאים וחשיבותה של החקלאות הישראלית.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בטבת תשע"ט

בועידת ישראל לחקלאות פגשנו את ראש המועצה האזורית רמת הנגב, ערן דורון, המספר על חשיבותו של האירוע ותרומתו לעתיד החקלאות בישראל.

"הועדה חשובה כי היא שמה את החקלאות על השולחן. היא לוקחת נושאים שמעסיקים אותנו כל השנה ושמה אותם בזום-אין שמאפשר לפגוש אנשים רלוונטיים ולייצר סדר יום שיעסיק את מקבלי ההחלטות".

להערכתו את חשיבות החקלאות בישראל מכירים תושבי ישראל הן כאשר הם מגיעים למרכולים ומתוודעים ליוקר המחיה והן כאשר הם יוצאים לטיולים בשטח ופוגשים את השטחים החקלאיים.

"היכולת של מדינת ישראל להוריד את יוקר המחיה נעוצה בראש ובראשונה בשיתוף הפעולה עם החקלאים, ולא כפי שזה מתבצע היום, כשמורידים מכסים ולא משתפים את החקלאים. בכך גורמים לריסוק החקלאות ולא מורידים את יוקר המחיה. הפתרון הוא לא בהורדת המכסים אלא במימוש הביקוש לתוצרת חקלאות על ידי חקלאים ישראלים".

דורון רואה בהזנחת ערכי החקלאות עדות לשכחת ערכי הציונות שבעבר קשרו בין חקלאות ביטחון והתיישבות. "ברמת נגב אישרתי 300 נחלות כדי למשוך חקלאים. כשאני אומר 'שכחנו' אני מתכוון למדינה כולה. אצלי בכל בתי הספר יש חממות ובשיעורים לומדים לעשות חקלאות שזה הייטק, כלכלה, קהילה ועולמות תוכן רבים נוספים".

את מגמת הורדת המכסים רואה דורון כפגיעה ישירה וחד משמעית בחקלאים. לדבריו אם היה בכך הורדת יוקר המחיה היה ניתן אולי להבין זאת, למרות שלא כל דבר נבחן דרך החור של הגרוש, אבל גם ההורדה הזו לא מתרחשת בפועל.