גנץ הוא העומר אדם של האליטה האשכנזית אלירן אהרון

האלוף במיל' גרשון הכהן מעריך שנכון לעכשיו, מפלגתו של בני גנץ מסתמנת כטרנדית בעיקר, אבל לא רק שאין ודאות שתביא בשורה חדשה, אלא ייתכן שדווקא תחזור לגישות ישנות ובעייתיות.

"המצב עם גנץ מעלה שאלה מרתקת סוציולוגית שאומרת משהו על החברה הישראלית, יותר מאשר היא אומרת עליו", אומר הכהן בראיון לערוץ 7.

הוא גם מסביר את טענתו. "הרי למה מופז לא היה התקווה הגדולה? הוא היה רמטכ"ל מעולה, אחד הטובים ביותר. למה הוא לא קיבל את ההילה של גנץ? בעיני התשובה היא שגנץ הוא סוג של עומר אדם של האליטה הותיקה האשכנזית - הוא אייקון של מה שהיא מדמה שיכול להשיב לה את ההגמוניה בחברה הישראלית".

גרשון הכהן מוסיף שמנקודת מבטו, עצם העובדה שלגנץ יש תמיכה בסקרים מבלי שאמר מילה, מעוררת תהיות רבות. "צריך לנתח את התמיכה שיש לו בלי שהוא אמר עדיין מילה ולסמנה כביטוי למאבק האליטות. צריך לנתח חברתית ותרבותית למה הוא מייצג את התקווה שהאליטה הישנה יכולה לשוב לעניינים דרכו.

"האליטה הישנה היא לא עניין עדתי או דתי, אלא קשורה במקומו של בית המשפט בחברה הישראלית, דרך הסדר שאותה אליטה של בית המשפט מממשת".

לדבריו, גנץ לא בנוי להנהיג את מדינת ישראל. "גם אם הוא היה רמטכ"ל עילוי, בין להיות רמטכ"ל ללהפוך למנהיג של עם ישראל יש מרחק גדול. מנהיג של מדינת ישראל זה לא רק מנהל שיודע לסדר טבלאות של תקציב אלא מישהו בעל שיעור קומה רוחני".

אין לו גם ספק לגבי עמדותיו המדיניות של גנץ. "במידה רבה לא הייתי מאמין שגנץ ירים יד נגד שתי המדינות. זה הכיוון שלו למרות שהוא לא אומר את זה".

הכהן מתייחס גם לנסיגת ארה"ב מסוריה ורואה בה צעד חיובי. "מה שעשה הנשיא טראמפ הוא הזדמנות ענקית. ומי מייללים על כך? אלה שבנו על לחץ אמריקני שיכפה עלינו נסיגה לגטו גוש דן וארה"ב לא מילאה את הציפיות שלהם. כל מי שבנה על נוכחות אמריקנית היה צריך להבין שהיא ארעית. אף אחד לא יודע מה ילד יום".

"טראמפ אומר בעצם: חברים, אל תבטחו בי, כי יש לי גם אינטרסים אחרים. מבחינתי זה נהדר. אני לא רוצה שחיילים אמריקנים יגנו עלינו, אלא חיילינו שלנו", מוסיף הכהן.

כשהוא נשאל לגבי מעורבות פוליטית הוא לא פוסל אפשרות של ריצה לכנסת ואם מחפשים קריצה למפלגה גם אותה מספק הכהן כשהוא אומר לנו, "בבסיס הגישה שלי אני מתאים בעמדות לבית היהודי".