רחבת הכותל המעורבת
רחבת הכותל המעורבת צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים צפויה להתכנס ביום ראשון הקרוב כדי לדון בבקשת הממשלה לאשר בנייה ברחבה הדרומית של הכותל.

הוועדה מתכנסת כשבועיים לאחר הדיון הראשון עקב התנגדויות רבות וקשיים משפטיים.

הדיון בוועדה הינו חריג ומתקיים לאחר שוועדת הבניה המקומית של עיריית ירושלים סירבה לאשר את בקשת הבניה. במהלך הדיון בוועדה נחשף כי ראש הממשלה הוא העומד מאחורי המהלך החריג והוא אשר החליט לנסות ולקדמו.

הדברים נחשפו בידי יועץ מזכיר הממשלה עו"ד רונן פרץ, אשר ממונה מטעם ראש הממשלה נתניהו על הטיפול בסוגיית הכותל.

פרץ דיבר על המניע לשינוי אישורי הבניה, לאחר שנעשה ניסיון להציג את העניין כבניית הנגשה לנכים ולא כחלק ממהלך כללי. פרץ אמר במפורש שהרצון הוא "להציע פתרון לבעייה של נשות הכותל" וכן ש"ההפרדה הזו תתבצע באמצעות הרחבה הזאת", תוך שהוא מתכוון לחלוקת הכותל לאזור לתפילה על פי המסורת ולאזור אחר של תפילה מעורבת ושונה.

פרץ חזר והדגיש שוב כי ראש הממשלה עצמו החליט לבנות את הרחבה לרפורמים ושהוא הדוחף לכך: "ההתחייבות של ראש הממשלה וההנחייה שלו מאוד ברורה, להאיץ את בניית רחבת התפילה שם. אנו נמצאים באיזשהו הליך שמבחינתנו הוא דחוף".

בהמשך, עו"ד פרץ אמר שאם לא תאושר בקשת הבנייה "אנחנו חשופים לפסק דין של בית משפט עליון".

לקראת הדיון בוועדה טענו עו"ד אמנון לורך ועו"ד ענר חפץ אשר מייצגים קבוצת ארכיאולוגים המתנגדים לבנייה, לאור ההרס הצפוי את לשרידי העתיקות במקום, כי לוועדה המחוזית אין כל סמכות לדון בבקשה. משכך דרשו עורכי הדין לבטל את הדיון.

בנוסף נטען כי הבנייה שכבר נעשתה עד כה במקום אינה חוקית והיא חורגת מהיתר הבניה שניתן לעבודות, ולכן נדרשת בקשה לשינוי התב"ע ולא בקשת רק היתר בנייה בדיעבד. בעמדת עורכי הדין תמכו יו"ר הוועדה ומספר חברי ועדה שאף התבטאו בדיון בחריפות כנגד ניסיון המחטף הבהול. גם היועצת המשפטית של הועדה התקשתה לאשר את המהלך החריג.

בצלאל זיני, ראש המטה המשותף לשמירה על קדושת הכותל, מסר בתגובה: "מדובר בשריד בית מקדשנו וישנם ניסיונות לפגוע בקדושתו וכן בסמכות הרבנות הראשית האחראית על פי החוק על הכותל המערבי לכל אורכו.

''יש פה בעייה חוקית, מנהלתית, ארכיאולוגית והלכתית. בהחלט צריך לשאול מדוע ראש הממשלה מתאמץ כל כך לאשר את הבנייה לרפורמים. אנחנו קוראים לנתניהו לא להיכנע ללחצים הרפורמים ולהקשיב לקול של רוב העם היהודי המתנגד בתוקף לכל ביזוי וחילול קדושת הכותל, או למתן היתר להתנהג בו כנגד מסורת ישראל ומנהגיו", הוסיף זיני.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7