כ-1000 לומדים התאגדו החל מהבוקר (רביעי) בבנייני האומה בירושלים לאירוע סיום התלמוד הבבלי בהובלת איגוד ישיבות ההסדר ורבני הציבור הדתי-לאומי.

האירוע, הנקרא "יחד בקדושה", הינו מרתון רצוף של לימוד תורה ללא הפסקה במסגרתו מאות זוגות של חברותות לומדות ברציפות שמונה דפי גמרא כל אחת. זאת, במטרה להתחיל ולסיים את ששת הסדרים כולם, לא פחות מ-37 מסכתות ו-2,711 דפים, ביום אחד.

הלימוד החל הבוקר בשעה תשע, בהשתתפות ראשי ישיבות, בוגרים, שרים וחברי כנסת. הפרופ' שמחה גולדין, אבי החייל הדר גולדין הי"ד שגופתו מוחזקת בידי חמאס נתן את האות לתחילת הלימוד שהסתיים בשעה 18:00 בהדרן סוף לימוד שנשא הרב אביגדור נבנצאל, המלמד למעלה מ-50 שנה בישיבת ההסדר הכותל שבירושלים.

באמירת הקדיש כובדו שני סבי התינוק עמיעד ישראל איש-רן הי"ד שנרצח בפיגוע הירי בעפרה. במהלך מעמד הסיום, נערכה תפילת ערבית המונית וריקודי שמחה מרגשים של הרבנים לצד תלמידיהם לרגל הסיום המשותף והמרוכז ביותר של לימוד הש"ס אי פעם.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (האיחוד הלאומי) התייחס לפרישת השרים נפתלי בנט ואיילת שקד ואמר, "שמעתי על הפרישה של בנט ושקד יחד עם כל עם ישראל. אני חייב לומר שהופתעתי מהעיתוי, אך לצערי לא מהמהות. היה ברור שמתישהו זה יקרה מכיוון שבנט ושקד מראש לא באו לשבת על משבצת של מנהיגי הציונות הדתית ושאפו להגיע לראשות הממשלה. עם זה, הציונות הדתית היא תנועה חיה בועטת ותוססת, יש כאן אנשים ובסיס איתן של תנועות, ערכים ומפעלים. הציבור הדתי יישאר בבית דתי-לאומי גדול, מאוחד ואטרקטיבי וימשיך להיות שותף מוביל ומשפיע בעיצוב סדר היום הציבורי במדינה".

סמוטריץ' הוסיף כי "מי שרוצה להבין מה זה ציונות דתית צריך לבוא לכאן ולהבין שהכל מתחיל מבית המדרש, מהתורה והגמרא. הבסיס לתורה הגואלת נמצא כאן, זהו הכור האטומי של התפיסה שלנו. התורה היא הדגל שלנו וממנה אנו יונקים את האנרגיות האדירות מכוחן אנו פועלים במדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו להגדיל תורה ולהאדירה".

ח"כ מוטי יוגב ציין כי "לציבור הציוני דתי יש מחנה משותף רחב מאוד. לכולם יש מקום בבית היהודי, ונשתדל שכולם יהיו שם. נשים וגברים, פריפריה ומרכז, דתיים בגדר חרד"ל ומהצד הליברלי יותר, כולם מאמינים באותם ערכים, עם מגוון דעות. כך הייתה המפד"ל וכך נצעיד את הבית היהודי למקום הכי גדול והכי רחב, תוך שותפות של השטח".

סגן שר הביטחון חה"כ הרב אלי בן דהן הוסיף כי "תורת ישראל היא חלק בלתי נפרד מעם ישראל ומארץ ישראל. הלימוד היום עם אלפי תלמידי ישיבות ההסדר, שמחזיקים את הספרא והסיפא, את לימוד התורה ואת השירות הצבאי - מסמל לי יותר מכל את עוצמתה ומרכזיותה של הציונות הדתית בהנהגת מדינת ישראל".

לאורך הארוע למדו כלל רבני ישיבות ההסדר ורבני מועצת איגוד ישיבות ההסדר בהם: הרב חיים דרוקמן, הרב יהושע ויצמן, הרב צבי קוסטינר, הרב יואל מנוביץ, הרב שמואל הבר, הרב שלמה רוזנפלד, הרב דוד פנדל, הרב יצחק בן פזי, והרב אייל גריינר.

בנוסף אליהם הגיעו תלמידי ישיבות הסדר רבים, מחלקות לוחמים בני ישיבות מחטיבות גבעתי וכפיר ולמעלה מ-50 תלמידי ישיבות תיכוניות מישיבת דרכי נועם-פתח תקוה וישיבות בני עקיבא ברעננה וגבעת שמואל.

באופן ייחודי, הפרויקט נעשה בשיתוף פעולה יוצא דופן בין המגזרים השונים, שכולל רבנים מכל קצוות הקשת של הציונות הדתית וזאת לצד רבנים חרדים בולטים. בין הרבנים ניתן למנות את הרב אביגדור נבנצאל, הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב שלמה דיכובסקי, הרב דב לנדאו, הרב הראשי דוד לאו, הרבנים הראשיים לירושלים הרב אריה שטרן והרב שלמה עמאר, הרב בן ציון הכהן קוק, הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור, הרב אשר וייס והרבצ"ר אייל קרים.

ראש מטה איגוד ישיבות ההסדר מולי יסלזון, שלמד אף הוא לאורך היום בחברותא את שמונת הדפים הראשונים של מסכת כתובות, ציין בין היתר כי "לציון 70 למדינת ישראל בחרו ראשי הישיבות לקיים ארוע יוצא דופן ומיוחד במינו. הציונות הדתית טרם ראתה אירוע כה גדול של אחדות ועוצמה סביב עולם התורה הציוני דתי. מדובר באירוע היסטורי בו כל ציבור אוהבי התורה ולומדיה לוקחים חלק, כאשר לימוד הגמרא הינו אבן היסוד בבניין כל ישיבה מזה אלפי שנים. אנו לוקחים אחריות מרכזית על לימוד התורה לצד פיתוח המדינה בהיבטים החברתיים והמדיניים השונים, כשמטרתנו הראשית היא להגדיל תורה, להאדירה ולהרחיב את ממדיה".

ההכנסות מהאירוע יוקדשו ליותר מ-24 מיזמים בשלושה תחומים עיקריים הקשורים בעולם הישיבות הציוני דתי: תורה, צבא והחברה ישראלית. בין השאר מתכננים באיגוד להקים בית מדרש נייד שיגיע לחיילים בשטח, צוותי חירום שיסייעו לרשויות המקומיות ולקשישים בחירום, שילוב אנשים עם מוגבלויות בישיבות ההסדר, מלגות למתנדבי צבא בני חו"ל, סיוע לחיילים ובני ישיבות המתמודדים עם קשיים נפשיים, מלגות שכר לימוד לתלמידים עם קשיים כלכליים, רשת בתי תמחוי לנזקקים, בתי מדרש לגיל השלישי ועוד. את המיזמים מוביל איגוד ישיבות ההסדר בהשתתפות כלל הישיבות.