הפעם הטייס יצא בזול
הפעם הטייס יצא בזולצילום: iStock

לא פשוט להיות טייס. בנוסף לאימונים המתישים והחשש התמידי ממתקפות אויב, קיים גם קושי תמידי בהסתגלות הטיסה למזג האוויר. סרטון ויראלי שרץ ברשת חושף כיצד טייס קרב בחיל האוויר הכוויתי נאלץ להתמודד עם סופה קטלנית וסופג פגיעת ברק ישירה אל תוך תא הטייס.

לפני כשנתיים, רכשה ממשלת כווית מספר מטוסי F-18 (המכונים מטוסי הצרעה) מארצות הברית על מנת להגדיל את הארסנל האווירי שלה. סרטון ויראלי חושף שייתכן שלפחות אחד מהמטוסים החדשים זקוק לטיפול דחוף. המצלמה הממוקמת על לוח המכוונים של הטייס קלטה כיצד ברגע אחד ברק האיר את שמי הרקיע ופגע ברעש גדול בקוקפיט המטוס.

הטייס נבהל כמובן מהמתקפה הבלתי צפויה, והוריד את הראש בהפתעה. לאחר כמה שניות, כשהבין שהמטוס הצליח לספוג את המכה והוא לא נפגע- המשיך בטיסה כרגיל. חדי העין יוכלו להבחין שלמרות שהטייס יצא שלם מהפגיעה, במטוס נוצר סדק עמוק בזכוכית הקוקפיט, וייתכן שאם היה קצת רחב יותר- הכל היה יכול להסתיים באסון.

אבל למרות שהסרטון נראה כדבר חריג- מומחי תעופה משערים שכל מטוס חוטף מכת ברק לפחות פעם בשנה. מטוסים שעפים בגובה נמוך מתחת לענני סערה מושכים אליהם ברקים באופן קבוע. הברק הוא למעשה חשמל המתפרק מהעננים ו"מחפש" את המסלול הנוח ביותר לרדת לקרקע. המטוסים הבנויים ברובן ממתכות, לא מתנגדים לזרם החשמלי העובר דרכם, והופכים לאופציה מועדפת על הברקים.

ולמי שהתחיל לדאוג מטיסות- כדאי לדעת שלרוב המטוסים יש מערכות רבות שיכולות לנטרל פגיעות ברק ומגינות על היושבים בתוכם. במקרה הנוכחי, כנראה שהמערכות לא היו ערוכות לפגיעת ברק ישירה בקוקפיט- דבר שהוביל לסדק הגדול שניתן לראות בסרטון.

בכל מקרה, נראה שייקח לטייס קצת זמן להתאושש מהחוויה המחשמלת הזו, ונקווה שייתנו לו לפחות הפוגה קטנה מהשמיים הסוערים.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!