הרב יוסף לליצמן: הסדר את נושא החמץ בבתי החולים

בשל עתירות משפטיות, דורש הרב יוסף מסגן שר הבריאות להסדיר את נהלי הכנסת דברי חמץ לבתי חולים במהלך חג הפסח.

מיכל לוי , כ"ב בטבת תשע"ט

הרב יצחק יוסף
הרב יצחק יוסף
צילום: קובי ריכטר/TPS

נשיא מועצת הרבנות, הראשון לציון הרב יצחק יוסף פנה היום (ראשון) לסגן שר הבריאות יעקב ליצמן ודרש ממנו להסדיר את נהלי הכנסת דברי חמץ לבתי חולים במהלך חג הפסח.

"משרד הבריאות נדרש לעשות שימוש בסמכותו ולהתקין תקנות ו/או לפרסם הנחיות מנהליות, שיסדירו את איסור חשיפת חמץ בבתי החולים ובמוסדות הרפואה בישראל בימי חג הפסח", הוא כותב לו.

לדברי הרב, העתירות בנושא עלולות לכרסם בסמכות הרבנות. "אנו ברבנות הראשית לישראל עשינו ועושים כל אשר לאל ידינו על מנת למנוע אפשרות הכנסת חמץ לבתי החולים באמצעות החלטות מועצת הרבנות הראשית לאורך השנים, וכן מתן הנחיות מתאימות וכדו', אך יתכן והמצב המשפטי הנוכחי עלול להגביל חלילה את הרבנות הראשית למתן הנחיות בנושא".

מאידך, טוען הרב יוסף כי הסמכויות לתקן את התקנות הן בידי משרד הבריאות. "בסמכות משרד הבריאות להתקין תקנות ו/או הנחיות מנהליות, שיסדירו את איסור הכנסת חמץ והצגתו בבתי החולים המספקים שירות באזורים שמרבית תושביהם נמנים על הדת היהודית, במקרה שלפנינו, לצד החשיבות הציבורית, התרבותית, הדתית והחברתית המחייבת את מניעת החשיפה בבתי החולים לחמץ, קיימת חשיבות בריאותית ורפואית מן המעלה הראשונה, לאיסור חשיפת חמץ במוסדות הרפואה, שכן קרוב ל-70% (!) מן האוכלוסייה היהודית בישראל, עשויה להימנע מהגעה לבתי החולים במהלך ימי הפסח, זאת על מנת להימנע מחשיפה לחמץ וכמפורט לעיל".

"משרד הבריאות נדרש אפוא לעשות שימוש בסמכותו זו ולהתקין תקנות ו/או לפרסם הנחיות מנהליות, שיסדירו את איסור חשיפת חמץ בבתי החולים ובמוסדות הרפואה בישראל בימי חג הפסח", מסכם הרב את מכתבו.