רוח הרב קוק בשכונה החיפאית

הרב אהרון טרופ שייסד את "עולמות", מעביר שיעורי פרשת שבוע בשכונת "אחוזה", "אנשים רוצים לחזור למקורות".

בני טוקר , כ"ג בטבת תשע"ט

חיפה
חיפה
צילום: Yossi Zamir/FLASH90

הרב אהרון טרופ, ראש ישיבת בני צבי לשעבר, חובר לגרעין "הדר" בחיפה ומקים את ארגון התודעה היהודית "עולמות" שמעביר שיעורי יהדות בשכונת אחוזה בחיפה.

בראיון לערוץ 7 מספר הרב טרופ על הכמיהה ליהדות והקשר האישי שלו לחיפה, "כשהתחתנתי לפני שלושים שנה עם ילידת חיפה, בית הכנסת המרכזי בשכונת אחוזה 'אליהו הנביא' הכיל 600 מתפללים. מאז הרבה צעירים מהמגזר שלנו עזבו ליו"ש, לגבעת שמואל ולמצפים בגליל, בית הכנסת נחלש ולכן חשבתי להרוויח שני דברים, גם להפיץ יהדות ותודעה יהודית בחיפה וגם לחזק את בית הכנסת".

"אנחנו מקיימים באולם הסמוך לבית הכנסת שיעורים וסדנאות, שיעורי פרשת שבוע וסדנאות בשיטת ימימה. בהתחלה פרסמנו ברשתות החברתיות ועל גבי פליירים וכעת זה עובר מפה לאוזן. מגיעים לכאן בני שלושים-ארבעים וגם מבוגרים יותר, ברובם לא דתיים או חלקם מתחזקים או חוזרים בתשובה שמוצאים את המקום שלנו כמתאים יותר. עד היום הרוח הזאת של תלמידי הרב קוק כמעט ולא הייתה כאן וזה דווקא מתאים מאוד לציבור האקדמאי והמשכיל".

הרב טרופ מציין כי הפעילות של "עולמות" מצטרפת לפעילות הוותיקה של גרעין "הדר" שפועל בשכונת הדר בחיפה, "הצטרפנו לפעילות של גרעין הדר וישיבת ההסדר בשכונה אחוזה. גרעין הדר פועל רבות בקרב בתי הספר ובקהילה הרוסית ונותן מענה גם לגיור. עד היום בשכונת אחוזה חוץ מישיבת ההסדר הייתה פעילות של חב"ד וקצת גם 'ערכים' ואנחנו שמחים לעבות את הפעילות של תודעה יהודית ברוח הרב קוק בשכונה".

לדבריו למרות התדמית של חיפה יש בעיר כמיהה ליהדות, "יש אנשים שכל ריח של יהדות מפריע להם והם נאבקים במה שהם מכנים הדתה. אבל רוב הציבור שלא נחשב דתי רוצה להכיר יהדות. אתה יכול להסתובב כאן ולראות עצי אשוח וערבים נוצרים והדת הבהאית וערבים מוסלמים אבל רוב הציבור רוצה להכיר את היהדות וללמוד".