מבקר המדינה בישיבה האחרונה שלו בכנסת

הוועדה לביקורת המדינה קיימה היום (שני) ישיבת סיכום של פעילות הוועדה בכנסת ה-20 יחד עם מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור השופט בדימוס יוסף שפירא, שעבורו זה כנראה הישיבה האחרונה בכנסת בתפקידו הנוכחי.

שפירא סקר את פעילות משרד המבקר בדו"חות שהתפרסמו בתקופתו וציין כי "בתחום הביטחון נעשתה עבודת ביקורת רצינית ומועילה על תהליכי קבלת החלטות לפני צוק איתן. על איום המנהרות מעזה, התחלנו לעשות בכלל חצי שנה לפני שהתחיל מבצע צוק איתן.

''דו"ח חשוב שאנו עוסקים בו הוא על יישום החוק למניעת הטרדות מיניות. בזמן הקרוב תשלח טיוטת חוות הדעת למבוקרים ולאחר מכן הוא יתפרסם", סיפר שפירא.

מבקר המדינה התייחס לביקורת שהושמעה נגדו, בעיקר מהמחנה הלאומי, ואמר: "קצפו של ראש הממשלה יצא עלי כבר בדו"ח המעונות. מי שמעמיד את עצמו בתפקיד הביקורת, חייב להיות צוק איתן בדעתו ולא ללכת שבי אחרי רוחות הביקורת. על המבקר וכן לגבי כל מבקר מדינה - אני בוודאי חשתי על עצמי – מופנית ביקורת, אבל לא התייחסתי לביקורת.

''זו חובתי וכך הצהרתי אמונים כשהתמניתי לתפקיד, וככה הצהרתי כשהתמניתי לשופט. האמת עומדת לנגד עיננו. לא בחינם, תפקיד המבקר זה תפקיד של שופטים: הניסיון שמקבלים בבית המשפט כאשר צריכים לפסוק בין שני ניצים או לקבוע עונש מאסר עולם – במקצוע הזה האמת היא לנגד עיננו".

בהתייחס לביקורת שמושמעות על מערכת המשפט, אמר שפירא "צריך לעמוד בפרץ ולא לחשוש. נשיאת בית המפשט העליון עושה זאת במצוינות וללא מורא, וכן היועץ המשפטי שלא נכנע. אפשר לראות זאת ככה גם על פי החלטותיו. שירתנו יחד בפרקליטות הצבאית וסומך עליו שיקבל את ההחלטות הנכונות ולא ייכנע לשום לחץ ציבורי".

מבקר המדינה סיפר לסיום כי החלו במשרד המבקר בהיערכות מיוחדת לקראת הבחירות וזאת תכלול ביקורת במרחב הסייבר – חשבונות ובוטים מזויפים וכן שאלות הנוגעות למימון בחירות והתמודדות בפריימריז. לדברי המבקר, ביקורות אלו ייעשו תוך כדי מעקב ובקרה כבר במהלך מערכת הבחירות ולא רק לאחריה.

יו"ר הוועדה ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה למבקר המדינה שפירא בישיבת הפרידה: "אני רוצה להביע הערכה גדולה מאוד לפועלך. תפקדת בתקופה קשה ומורכבת. מי כמונו יודעים תחת איזה איומים עבדת. השתדלנו לטפל במוקדים האלה מאחורי הקלעים וכל הזמן עמד וריחף אותו חוק שבין יוזמיו בצלאל סמוטריץ' ושרים בממשלה, שמטרתו לקלף אותך מסמכויותיך, ולהחליש מאוד את מוסד מבקר המדינה.

''החוק להגבלת סמכויות המבקר התבסס על שלילת ההכרח לבצע ביקורת בזמן אמת, על ביטול הסעיף לפיו תוכל לטפל בכל מה שתמצא לנכון ושלא תוכל להמליץ על תיקון ליקויים ולפקח עליהם. בכל פעם שהנושא הזה עלה הצלחנו לטרפד אותם, בשיחות עם שרים, בפניה לגורמים שרואים אתנו עין בעין.

''אחד הדברים שעמדו לנגד עיניי בתקופה זו הוא שאסור שהדבר הזה יקרה במשמרת שלי, והצלחנו. אבל בצד הדברים היה כאן סוג של משחק כפול כשאיילת שקד דואגת שהחוק יובא לוועדת שרים ומודיעה ברגע האחרון שהיא מורידה אותו. זו שיטה להחזיק קצר או ליצור איום מרחף על ראש המבקר תדיר. ניתן לציין בסיפוק שסיימנו את כהונת הכנסת בלי שתפגע שערה משערות ראשו של המוסד החשוב הזה".

יו"ר הוועדה יחימוביץ' הוסיפה: "בדיעבד ניתן להבחין בכמה דוחות בהם הקדמת את זמנך. יש שורה ארוכה של דוחות שבהתחלה נראו איזוטריים או בירוקרטיים, אבל הדוגמא החזקה ביותר היא הדו"ח על היבטים בפעולות משרד התקשורת לאסדרת מגזר התקשורת הנייחת. זה היה הדו"ח שחשף את פרשת אלוביץ-בזק שהועבר עוד בזמן העבודה לני"ע ואח"כ ליועמ"ש - והנה זה תיק 4000. לא פלא שהרבה פוליטיקאים לא אהבו את העבודה שלכם, כולל הפוליטיקאי הבכיר ביותר.

''אותו הדין עם מילצ'ן ותיק 1000, המיסוי על טבע, ודוח צוק איתן שהביא אמירות קשות ומזלזלות מצד רה"מ. להרבה חלקים במערכת היתה סיבה לראות בך אויב במקום מישהו שעושה עבודתו נאמנה. מאוד מודה לך על כך. עמדת בעוז בכל האיומים והלחצים שלא כולם פורסמו, ספגת אותם בשקט והבלגה. תודה. עשית עבודה טובה עבור הציבור והוא צריך להודות לך", אמרה.

בנוגע לסיום כהונתו של מבקר המדינה והחשש שלא ימונה מבקר חדש בשל הקמת ממשלה חדשה בסמוך לסיום כהונתו, אמרה ח"כ יחימוביץ' "אני מודאגת מכך שתסיים את תפקידך בלי שימונה מבקר חדש. זה יכול למצוא חן מאוד בפני אישים מסוימים. לכן, פניתי אל היועמ"ש ואל יו"ר הכנסת להתייחסותם ולשקול גם הארכת כהונה שלך - מחכה לתגובותיהם ואעדכן בהם את הציבור ואת משרד המבקר".