מהיום: 50% מהרשויות יפעלו כחלק מאשכול

שר הפנים אריה דרעי: "רוב האנשים לא יודעים איפה הגבול בין רמת גן לגבעתיים. אפשר לצמצם את היקף הרשויות ל- 70-80 במסגרת האשכולות".

אורלי הררי , כ"ג בטבת תשע"ט

אמנת האשכולות
אמנת האשכולות
צילום: שאול לנדנר

ועידת משרד הפנים התקיימה היום (שני) בקריית שדה התעופה, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, ושר הפנים אריה דרעי, ומעל אלף משתתפים בהם ראשי רשויות, מנכ"לי משרדי ממשלה ובכירים בשירות הציבורי בישראל.

בוועידה נערכו פאנלים מקצועיים שעסקו בדרכים לקידום השלטון המקומי בשנים הבאות ובהזדמנויות הקיימות לשיפור הממשקים בין הרשויות לבין עצמן ואל מול גופי המדינה.

בוועידה נחשף לראשונה כי שנה לאחר שהושקה תכנית האשכולות, משרד הפנים מרחיב את התכנית והושקו 5 אשכולות חדשים, שיחלו את פעולתם במהלך שנת 2019. האשכולות החדשים הם: כנרת והעמקים, אשכול המפרץ, אשכול השרון, אשכול שורק דרומי, אשכול גליל והעמקים ואשכול כנרת והעמקים.

השקת האשכולות התקיימה במעמד נשיא המדינה וכללה חתימה על 'אמנת האשכולות' המצהירה על המחויבות ההדדית בין המדינה לרשויות המקומיות להצלחת המהלך.

הרחבת תכנית האשכולות מתקיימת כחלק ממגמה שמוביל שר הפנים ומקודמת על ידי מנכ"ל המשרד, מרדכי כהן, להפיכת משרד הפנים מרגולטור, לגורם משמעותי בעיצוב עתיד השלטון המקומי וכשותף לעשיית הרשויות המקומיות. בשנים האחרונות הוביל המשרד תהליך לעידוד שיתופי פעולה בין רשויות מקומיות ויצירת אשכולות פעילות אזוריים. במסגרת האשכולות יוכלו רשויות מקומיות לייצר שיתופי פעולה בנושאים שונים ולעודד פיתוח אזורי במרחב בו הן מצויות.

אשכול אזורי, מבוסס על התאגדות וולונטרית של רשויות שכנות שחוברות יחד במטרה להביא להעלאת איכות החיים לתושבים תוך מיצוי ואיגום משאבים וקידום ראייה אזורית כוללת במגוון נושאים כך שניתן יהיה למצוא פתרונות משולבים לאתגרי הרשויות והאזור.

עד כה פעלו 5 אשכולות בלבד ברחבי המדינה: אשכול גליל מזרחי, אשכול בית הכרם, אשכול גליל מערבי, אשכול נגב מערבי ואשכול נגב מזרחי, והקמת האשכולות החדשים מהווה בשורה אמיתית להתקדמות התכנית אשר תוביל את השלטון המקומי בשנים הבאות תוך יצירת מטרופולינים חדשים.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר "אנחנו חיים בארבעה שבטים, ארבעה זרמי חינוך. כאשר ילד בזרם חינוך אחד לא פוגש ילד בזרמים האחרים זאת בעיה. יש לנו חינוך ממלכתי, חינוך ממלכתי דתי, חינוך עצמאי וערבי. כל אחד מהם מבקש לשמור על צביון השבט שלו ויחד עם זה הוא מבין שחייבים למצוא את הקשר בין כולם''.

לדבריו, ''חוסן לאומי תלוי בחוסן חברתי, חייבים ליצור את הקשר בין השבטים ולהבין שכולנו ישראלים. מוכרח לציין בהקשר הזה את משרד הפנים על רעיון האשכולות שמייצר הזדמנות יוצאת מן הכלל, כאשר המחוזות הערבים והיהודים משתלבים יחד ויוצרים מערכות שכולם שותפים להן, זה מאפשר לנו לשמר את אורח החיים ולשתף פעולה. שיתוף הפעולה באשכולות נותנים לנו הזדמנות לשתף את מערכת החינוך, את מערכת הבריאות ולייצר הזדמנויות יחד וזאת הזדמנות להשיג יתרונות עצומים''.

''האשכולות חשובים במיוחד בנושא החינוך. זאת הזדמנות אדירה לשיתופי פעולה חברתיים. אנחנו צריכים את השיתוף. בירושלים למשל בהדסה ובשערי צדק רואים שמחצית הרופאים והאחיות ערבים ומחצית יהודים. החולים שוכבים אלה לצד אלה, כל משפחה מעודדת את האחרת. כשיוצרים אשכולות ושיתוף אתה לא רק חוסך משאבים אלא מייצר גם שיתופיות, וזה הכרחי בחיי החברה שלנו", הוסיף הנשיא.

שר הפנים דרעי אמר ״לפני כשלושים שנה חשבתי שמאוד פשוט לאחד בין מבשרת ציון לירושלים. מבשרת הייתה שכונה קטנה ליד ירושלים. חשבתי שזה דבר פשוט, עד היום יש לי טראומה מהסטיקרים מהמאבק כנגדי בזמנו. זה הוציא ממני המון והבנתי שאיחוד רשויות הוא דבר נכון. מדינת ישראל מדינה קטנה. 257 רשויות זה המון. קשה לאחד רשויות. אפשר להגיע ל70-80 רשויות זה מספיק. מישהו יודע איפה עובר הגבול בין גבעתיים לר״ג? בין ראשל״צ לבת-ים?''.

דרעי סיפר כי שלמה בוחבוט, מוותיקי ראשי הרשויות, הביא מצרפת את הרעיון של אשכולות - לאגד תקציבים בין רשויות. יכול להיות שהאשכולות יהפכו למשהו הרבה יותר חזק. ואפילו ייתכן שיהיו בחירות לראשי רשויות ולראשי אשכולות. אבל זה עוד רחוק. עשרות רשויות מקומיות מתאגדות כבר תחת האשכולות וזה הדבר הבא ברשויות המקומיות.

"נושא החירום - החזית היום היא העורף", הוסיף שר הפנים. ''כדי להיערך לשרותי החירום הללו, בעיקר היישובים החלשים, צריכים סיוע. לכן תחת האשכולות המשותפים החזקים עוזרים לחלשים. הערבים והיהודים יחד. זה הדבר הנכון גם חברתית.

''תקציב משרד הפנים הוא כ-6 מיליארד ש״ח. כל תקציב המשרד, עד האגורה האחרונה עובר ל-35% מאזרחי ישראל. אנחנו מאזנים את התקציב למי שצריך. 65% מהרשויות לא מקבלות מאיתנו. אנחנו המשרד החברתי ביותר במדינת ישראל", הדגיש דרעי.