"שילמתי מחיר כבד - אישית וכלכלית"

יממה לפני הגשת דו"ח המפרקים של הפועל ת"א לבית המשפט המחוזי בתל אביב, פרסם הבעלים לשעבר אמיר כבירי מכתב ארוך ונוקב

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ג בטבת תשע"ט

כבירי. משלם מחיר כבד
כבירי. משלם מחיר כבד
צילום: פלאש 90

שנתיים עברו מאז הלכה הפועל ת"א להליכי פירוק בבית המשפט המחוזי בתל אביב, צעד שהביא להפחתת 9 נקודות ממאזנה וירידת ליגה היסטורית אל הליגה השניה בכדורגל, הליגה הלאומית.

שנתיים עברו מאז מונה לאחד מארבעת מועדוני הכדורגל הגדולים בישראל, מפרק מטעם בית המשפט, כשזו נקלעה לבור כלכלי גדול וקשה, ממנו לא הצליחה לצאת.

שנתיים אחרי, מחר (יום שלישי) יוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב דו"ח המפרקים שעתיד להצביע על האחראים למחדל הגדול שנקרא הפועל ת"א, אלה שהביאו לכך שמועדון הכדורגל בעל העבר הגדול, בעל הקהל האדיר ובעל המוניטין העצום, כמעט ונעלם מנוף הכדורגל הישראלי ולא חזר להיות כמו שהיה מאז ירד ליגה.

רגע לפני פרסום הדו"ח שצפוי להיות חמור וקשה, חלקים ממנו כבר נחשפו ומהם עולה כי מלבד הרשות לבקרת תקציבים ו-ועדת זכויות הניהול של ההתאחדות לכדורגל שצפויות לקבל ביקורת רבה על חוסר תפקודם בסיפור וכיצד נתנו למקרה כזה להתרחש, חצי שנה אחרי שמכבי נתניה התפרקה גם היא, גם הבעלים הקודמים של האדומים עשויים לספוג מכה גדולה.

על פי החלקים שנחשפו, ח"כ לשעבר חיים רמון ועו"ד אמיר כבירי, אלו השניים שהולכים לעמוד בראש הדו"ח החמור כמי שאחראים יחד עם עוד מספר בעלי תפקידים על הבאת המועדון התל אביבי לחדלות פירעון, לכאורה.

היום (שני) יממה לפני פרסום הדו"ח בחר עו"ד כבירי לשבור שתיקה בת שנתיים. כבירי שניהל בחוסר אחריות משווע את המועדון התל אביבי כשפיזר כספים רבים, הוא זה שתחתיו המועדון התפרק. במכתב ארוך וחריף משלשל כבירי את האירועים ומנסה לרכך מעט את הביקורת והאשמה שצפויה להגיע לפתחו מחר.

"6 בדצמבר 2016 הוא תאריך שנצרב בלבי וללא ספק אשא אותו עמי עד סוף ימי חיי", פתח כבירי את מכתבו. לדבריו "זה היה היום שבו קיבלתי את ההחלטה המורכבת בחיי הבוגרים, החלטה שידעתי שיהיה לה מחיר כבד ברמה האישית, המשפחתית, הציבורית והכלכלית, אבל הייתה הדבר הנכון לעשות כדי שהפועל תל אביב, קבוצת הכדורגל היקרה לי כל כך, תוכל להמשיך להתקיים".

"בשנתיים שעברו מאז שמרתי על שתיקה, גם כאשר שמי ושם משפחתי הוכפשו. לצערי למדתי שהדבר החשוב ביותר הוא הנרטיב שמציירים גורמים בעלי אינטרסים שונים, גם אם נרטיב זה אינו תואם את העובדות. בחרתי בצעד זה כדי לא להפריע לחקירת הנאמן שמינה בית המשפט, שיתפתי עמו פעולה וסיפקתי לו חומרים כדי שיוכל להצביע על הכשלים בתקופות השונות, וגם בתקופתי. אף אחד לא נקי משגיאות, אבל ידעתי להודות במשגים שלי ולשאת באחריות על טעויותיי.

כיוון שחשוב לי להציג את הנתונים בצורה אמינה, יוצג דו"ח ביאור אשר יסכם את הנתונים הפיננסיים של המועדון בתקופה שבה היה בבעלותי, וכן את גובה חובות המועדון ביום שבו זכויות ניהולו עברו לידיי. הדו"ח יפורסם ב-30 במאי כדי לא לפגוע בהליך המשפטי".

במכתבו תוקף כבירי את מי שמכרו לו את המועדון, כי הם אלה שאחראים בעיקר על ההתדרדרות הכלכלית של הפועל ת"א. "שגיתי, ידעתי שיש חובות, אבל לא נחשפתי לממדיהם ולא שיערתי שהם בהיקף שהתברר לי רק בנובמבר 2016. כבר הודיתי בפומבי בעבר: לא ערכתי בדיקת נאותות כפי שאני נוהג בעסקיי הרבים. בדיעבד, כמובן, זו הייתה טעות, אולם בנקודת הזמן ההיא, מאי 2015, לא היו בפניי הנתונים שיש בפניי היום. באותה תקופה הובהר לי שאין ברשותי הזמן הדרוש לבצע בדיקה שכזו, שכן חרב הפירוק ריחפה מעל צווארו של המועדון. הוצגו בפניי נתונים לגבי מצבו הכלכלי של המועדון ונתתי אמון באנשים אלו, אשר הצהירו בפניי בצורה ברורה שעתיד המועדון מוטל על כתפיי. וכך, החלטתי שאני עושה את הצעד מתוך מחויבות ואידאולוגיה.

לא קיבלתי החלטה עסקית מושכלת, מכיוון שלא ראיתי ואיני רואה במועדון עסק. חשוב להדגיש, שהמשמעות של התעקשות על בדיקת נאותות מקיפה ויסודית במאי 2015 הייתה אחת משתיים: או שהמועדון לא היה שורד עד שהבדיקה הייתה מסתיימת ומתפרק, או שבדיקת הנאותות הייתה מגלה את מצבו העגום של המועדון וגם אז היה צורך להגיש בקשה להקפאת הליכים. בסיכומו של יום הרגש גבר על הדעת. לא הקשבתי לעצת עורכי דיני, שהתריעו על בחירתי לסמוך על הנתונים שהוצגו בפניי. מעבר לאותם חובות, למועדון היו התחייבויות על חשבון הכנסות עתידיות ששועבדו ולמעשה היו משתקות את כל פעילות הקבוצה ומחלקת הנוער, חובות והתחייבויות שאותם המשכתי לגלות עד יומי האחרון במועדון".

לטענת כבירי, גם כיום כשהוא כבר לא הבעלים של המועדון האדום מת"א, הוא עדיין משלם עליה מכספו האישי. "נכון להיום, השקעותיי במועדון מסתכמות ב-62,084,246 שקלים. סכום זה אינו סופי שכן גם כיום אני נמצא בתהליכי הסדרת חובות שונים של המועדון, אך הוא כולל העברות ישירות לחשבון המועדון ורכישת שחקנים בסך 42,607,735 שקלים; התחייבויות המועדון שנלקחו בערבות אישית שלי בסך 16,062,511 שקלים; וכן רכישת מניות בסך 3,450,000 שקלים. לצערי הכסף הרב נבלע בבור החובות וההתחייבויות רבות השנים של המועדון. חשוב להדגיש, כי במהלך כהונתי כבעלים, כל התחייבות פיננסית משמעותית גובתה בערבות אישית שלי, סכומים אשר משולמים עד יום זה והם אינם ולא יהיו מעמסה על קופת הנושים, נהפוך הוא, וזאת בניגוד לניסיונות להציג את הדברים באופן כזה שיכפיש את שמי".

"לפיכך, הטענה שבחרתי בדרך הקלה והצלתי את עורי באמצעות הקפאת ההליכים שגויה מיסודה, שכן מחד גיסא, ברגע שהבקשה להקפאת הליכים הוגשה לבית המשפט איבדתי את הבעלות על המועדון, על השקעתי הכספית הגדולה בו, ומאידך גיסא, הקפאת ההליכים כאמור לא פטרה אותי מתשלום כל התחייבויות המועדון מזמני אשר עליהן אני חתום בערבות אישית. יתרה מכך, מתוך תחושת אחריות שילמתי גם התחייבויות שאני לא ערב להן", כתב כבירי.

על הביקורות הרבות בדבר פיזור כספים בחוסר אחריות משווע בתקופתו כתב כבירי: "ספגתי קיתונות של ביקורת על רכישות שחקנים במיליוני שקלים. בעניין זה חשוב להדגיש: ראשית, ייתכן שחלק מהרכישות היו לא מוצלחות, אך בענף הכדורגל יש תמיד גורם סיכון. לא אחת רואים שחקן פורח או מאכזב לאחר מעבר בין מועדונים. אך השחקנים הם הנכס המרכזי של מועדון כדורגל, הם ההשקעה המרכזית של בעלים של כל מועדון כדורגל, והדרך להביא שחקן שהצוות המקצועי והבעלים מאמינים בו היא חוזים נדיבים ותנאים טובים. חלק מהנכסים האלה נמכרו על ידי ההנהלה החדשה. כמו בכל תהליך היו גם טעויות וכישלונות בדרך, אך אני נושא באחריות ומשלם עד היום הזה מיליוני שקלים מכיסי", הדגיש שוב הבעלים לשעבר.

"כאמור, היו טעויות בדרך, אין בכך ספק. סדרי העדיפויות לא תמיד היו נכונים וייתכן שכיום דברים היו נעשים אחרת. בדיעבד, אני גם מכיר בעובדה שהמטרות שהצבתי למועדון ולעצמי לא היו ריאליות למצב הנתון ובפרק הזמן שביקשתי להשיגן. הצבת המטרות הייתה תוצאה של גורמים שונים ובתוכם גם שיקולים רגשיים שלי בתור אוהד. בדיעבד, ברור לי שהיה עדיף אם הייתי פחות מחובר רגשית ופועל בצורה יותר קרה".

לגבי החשיפה על כספים שהיו אמורים להגיע לקופת המועדון ובפועל הגיעו לקופת חשבונו האישי כתב כבירי: "אלה טענות חסרות בסיס הבאות להשחיר את שמי. אכן, במהלך התקופה היו מקרים שבהם עברו כספים גם מחשבון המועדון לחשבונות שלי או של אחת החברות שבבעלותי, אולם פעולות אלה נעשו בתום לב וכל תכליתן הייתה ניסיון לנהל מועדון עם בעיות תזרים קשות אשר לא תמיד זכה לאמון ספקים ובנקים. וכך, אם ברגע נתון היה צורך שאעביר כספים מחברה פרטית שבבעלותי לפעילות הקשורה למועדון עשיתי זאת, ומאוחר יותר היה צורך להחזיר כספים אלה לטובת רישום חשבונאי תקין. מקור הכספים שיצאו מקופת המועדון לכאורה היה העברות שבוצעו על ידי. למועדון הייתה מחלקת כספים, ולאמיתו של דבר, באותה תקופה לא ידעתי שעל פי תקנון ההתאחדות הוצאת כספים מחשבון המועדון אסורה. עצם העובדה שהפעולות בוצעו על ידי אנשי הכספים ובידיעת מנהלי המועדון מעידה על כך שהן נעשו בתום לב וכפעולות חשבונאיות לא שגרתיות לפעמים, בניסיון להשתלט על מציאות כלכלית מאתגרת וללא שום כוונה להסתירן. עם זאת, כאשר מה שעמד לנגד עיניי היה הישרדות המועדון, סביר להניח שגם לו הייתי מודע לבעייתיות הייתי מבצע פעולות אלה כדי למנוע קריסה".

"כמו כל אוהד למדתי על בשרי שלאהבה לקבוצה יש מחיר. אני שילמתי מחיר אישי וכלכלי כבד ואני מודע לכך שכל אחד מכם עבר חודשים קשים מאוד בחרדות הנוגעות לעתיד המועדון. אני מצר על כך בכל לבי. אני מרגיש שלם עם עצמי ויודע שעשיתי כל מה שביכולתי. תמיד הייתי כן כלפי עצמי וכלפיכם וכך אמשיך להיות כל חיי. אלחם על צדקתי בכל כוחי", כתב בסיום כבירי.

במקביל הודיע ח"כ לשעבר רמון כי הוא שוקל לתבוע את המפרקים שמונו על ידי בית המשפט לדין, בשל חשיפת הדו"ח עוד לפני הגשתו לבית המשפט ובשל הצפוי להיכתב בדו"ח זה כנגדו, לכאורה. לטענת רמון, המפרקים הם אלו האחראים לפירוק המועדון. "בהתנהלותם הרשלנית הביאו לפירוק המועדון , למרות שלא היתה שום סיבה לכך וגרמו לנזקים ספורטיביים וכספיים למועדון ולי אישית".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il