פותחים את "שערי האש"

עוצבת "ברעם" האמונה על הגליל המערבי מתחדשת בגדוד לוחם חדש שנועד להגן על יישובי הצפון בשעת קרב. אז מה משימתו ומי הם לוחמיו?

מיכאל אוריה, אתר צה"ל , כ"ד בטבת תשע"ט

פותחים את "שערי האש"-ערוץ 7
להכריע את חיזבאללה בשטחו שלו
צילום: דובר צה"ל

לצד המאמץ ההנדסי ההולך וגובר של פיקוד הצפון נגד תוכנית חיזבאללה לכיבוש הגליל במערכה הבאה, בעוצבת "ברעם", החטיבה המרחבית האמונה על הגליל המערבי, הוחלט לאחרונה גם לחזק את השליטה במרחב על ידי הקמת גדוד לוחם חדש, "שערי האש" שיאייש את הגזרה בשעת הסלמה וייאבק מול האויב מצפון.

במהלך החודש האחרון, ביצע הגדוד, שזכה למספר 9300, אימון הקמה מיוחד בבסיס האימון של פיקוד הצפון שבאליקים, במהלכו תרגל לעיניי מפקד החטיבה מגוון רחב של תרחישים בהם הוא עלול להיתקל בגזרה בשעת מלחמה.

הגדוד החדש מורכב מלוחמי מילואים צעירים, שהוותיקים מביניהם התגייסו בשנת 2012. כל אנשי היחידה ביצעו את שירותם הסדיר בגדוד הסיור של חטיבת גולני, הנחשב לגדוד חי"ר מובחר. בנוסף, הם משרתים בגדוד החדש באותם צוותים אורגניים, בהם לחמו יחד בשירות החובה, דבר המחזק את הכשירות המבצעית שלהם ואת הקשר עם אחיהם לנשק בזמן אמת.

"הקמת הגדוד מהווה נקודת ציון חשובה במערך ההגנה על גבולה הצפוני של מדינת ישראל, ועוד צעד משמעותי עבורנו כדי להבטיח ש"מצפון תימנע הרעה", הדגיש אל"ם רועי לוי, מפקד "עוצבת ברעם", בשיחה עם חייליו החדשים במהלך אימון ההקמה.

"הגדוד שלנו", המשיך, "הוקם במטרה לתת מענה לשתי משימות עיקריות. הראשונה היא הגנתית - יש לנו מלחמה ששמה 'מלחמה על הזמן'. בשנים האחרונות חיזבאללה התחשל בקרבות בסוריה, התחזק מבחינת אמצעי לחימה, ואמר בגלוי כי יש לו תוכניות התקפה לתוך שטחנו. אנחנו צריכים להיות ערוכים ומוכנים לכל עיתוי בו הוא יבחר לבצע אותן ולדעת להגן ולהכות בו בעוצמה בחזרה".

עוד התייחס המח"ט לתרחיש האופרטיבי, והבהיר ללוחמיו כי מול האויב שמתכוון במסגרת תוכניתו לתקוף יישוב, מוצב או רכס, הם יהיו חייבים לפעול במהירות, להסיג אותו משטח ישראל ולהתכונן לביצוע המשימה השנייה: תקיפה בשטחי מפתח ופגיעה קשה בקו ההגנה הראשון של חיזבאללה בלבנון.

צילום: דובר צה"ל

"לא סתם קוראים לחטיבה שלנו 'שערי האש'", הוא מצהיר. "אחרי שנבלום את תוכנית ההתקפה של האויב, יגיע השלב שלנו לצאת להתקפה ולהכריע את הארגון בשטחו שלו. אתם תצטרכו להיות מוכנים לפעול ולפגוע בשטחי מפתח במטרה לפתוח את השער עבור כל צה"ל צפונה".

את דברי המח"ט תרגמו לוחמי הגדוד למעשים. באימון, שנמשך כחמישה ימים, תרגלו הלוחמים פשיטות באש חיה על רכס גבוה, כיבוש עמדת חיזבאללה בשטח סבוך, פשיטה לילית על כוחות האויב ולחימה בשטח בנוי.

"המשימות שלשמן הוקם הגדוד הן גם המצפן לאימון", מחדד מפקד הגדוד, סא"ל (מיל') נועם אהרון. "ברור לנו שמה שלא נתכונן ונתאמן אליו - לא יקרה בפועל בזמן אמת. אני מאמין שעל ידי עבודה קשה ואמונה בצדקת דרכנו המוסרית, נהפוך לאגרוף פלדה מחושלת ונהיה מוכנים למלחמה".

אימון ההקמה הסתיים בהצלחה רבה ובהשלמת כל היעדים, ובמהלך החודשים הקרובים צפוי להתקיים אימון נוסף, שיכשיר את הגדוד מבצעית באופן רשמי. "האחריות, היוזמה והדבקות במשימה של לוחמי הגדוד הן שיובילו אותו לעמוד במשימה בהצלחה", מציין סא"ל (מיל') אהרון. "שירות המילואים אינו פשוט ולעיתים אף גובה מחירים אישיים, אבל היכולת של הלוחמים להיות נכונים לכל קריאה ולהתייצב בכל עת, היא הרוח שמניעה את הצבא כולו".

"אני בטוח ביכולת של הלוחמים להוביל את מאמצי ההגנה והלחימה", הוא מסכם, "ואני יודע שכשניקרא למערכה - ביחד נביא את הניצחון".