חקירה, אילוסטרציה
חקירה, אילוסטרציה צילום: iStock

במסגרת חקירת האירוע הביטחוני שנחקר בימים אלו, ואשר בגינו עצורים שלושה נערים בשב"כ ללא שפוגשים בעו"ד נחשף כי תושאלו מעל 30 נערים ונערכו פשיטות על המוסד החינוכי בשומרון בו לומדים הנערים שנעצרו.

בנוסף נחשף כי פשיטות השב"כ והתשאולים הרבים והחריגים פגעו בסדרי הלימוד, ובהתנהלות המוסד, דבר שגרר את התערבותו של ח"כ בצלאל סמוטריץ, אשר פנה במכתב דחוף לראש השב"כ וליועמ"ש.

"בשבועות האחרונים אני מקבל תלונות רבות מהורים, תלמידים, ואנשי צוות של המוסד (ששמו אסור בפרסום) שבשומרון על רדיפה העולה כדי התעמרות בלתי חוקית ובלתי סבירה מצד שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל" כתב סמוטריץ ליועמ"ש ולראש השב"כ כבר לפני כחודש וחצי, "רדיפה זו כוללת איומים, זימונים סיטונאיים של תלמידי הישיבה לשיחות הפחדה, עדות וחקירות, איומים והפחדה של גורמים שונים הקשורים בצורה זו או אחרת לישיבה בניסיון לפגוע בישיבה, בשמה הטוב, ובשיתוף הפעולה עימה. הכל במה שנראה כמעין "פישינג", סוג של אבדן עשתונות וירי לכל הכיוונים, ללא קיומו של חשד קונקרטי וממוקד", הוסיף חבר הכנסת.

סמוטריץ ציין במכתבו כי יש לחקור את הפרשה. "לא ניתן להלום ענישה קולקטיבית ועריכת מניפולציות על כלל תלמידי הישיבה ועובדיה על בסיס קיומה של השערה כללית בדבר מעורבות של מי מן התלמידים באירוע, חלילה. פעולות אלו, המבוצעות כבר מספר שבועות ברצף, פוגעות קשה בשגרת יומה ובתפקודה החינוכי של הישיבה ומטילות אימה על תלמידיה והוריהם על לא עוול בכפם. נראה כי לכך בדיוק מכוונת הפעילות האמורה, והדבר בלתי מתקבל על הדעת", כתב.

בנוסף נודע כי עו"ד עדי קידר פנה למשטרה גם הוא כבר בתחילת חודש נובמבר ודרש להפסיק את ההתעמרות במוסד החינוכי. קידר דרש גם כי ימונה קצין בודק אשר יבדוק את הטענות הקשות.

"השב"כ סימן כאן מטרה, כתוצאה מזכךפוגעים בזכויות של אנשים חפים מפשע, פוגעים בנערים, פוגעים במשפחות, פוגעים בשגרת חייהם. זה דבר פסול שיש להוקיע אותו ושהוא מסוכן. כבר ראינו בעבר שזה יכול להוביל לפענוח שגוי".

עו"ד איתמר בן גביר הוסיף, "להגיע למוסד חינוכי ולהטריד את התלמידים בו זה שיא השפלות. אני שואל את עצמי איך היתה נוהגת המועצה לשלום הילד אם היה מדובר בבית ספר בסילוואן או בפזורה הבדואית המועצה. כולם הרי היו עולים על בריקדות. כאשר מדובר במוסד שלומדים בו מתיישבים, פתאום אין זכויות. זה חמור מאוד".