פלסטינים ניסו למנוע הקמת גדר ביטחוןדוברות שומרון

עשרות פלסטינים מהכפר הערבי הלא חוקי דאהר אל מאלכ בשומרון, ניסו היום (רביעי) למנוע בניית גדר ביטחון סביב היישוב שקד.

הבנייה יצאה לדרך לאחר שבג''ץ דחה אתמול עתירה שהגישו תושבי הכפר בסיוע הרשות הפלסטינית. לפי השופטים, ניתן יהיה לבנות את הגדר בשטחים חקלאיים שלא עובדו, ואילו את השטחים המעובדים ''המדינה תפנה בהתאם לפרוצדורה הקבועה בצו בדבר רכוש ממשלתי".

שעות ספורות לאחר מתן פסק הדין, נכנסו ערבים עם טרקטור לתחומי היישוב בניסיון לחרוש שטחים נוספים.

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון, הגיע לפקח על עבודות הבניה ולוודא שיבוצעו. במקום התפתחו עימותים כאשר הפלסטינים ניסו לעצור את העבודות לבניית הגדר.

דגן הבהיר לנוכחים כי לא יתקבל שום עצירה של העבודות. "הגיע הזמן לעצור את ההשתלטות והנגיסה של הרשות הפלסטינית באדמות מדינה ביהודה ושומרון. המהלך הזה שנעשה היום הוא חלק מהתוכנית הרחבה של הרשות הפלסטינית להשתלט על שטחי C ולקבוע עובדות בשטח.

''אני שמח שבג"ץ פסק את שפסק. עם זאת יש למצוא מנגנון שיוודא כי דברים כאלו לא יישנו. לא ייתכן שמועצה אזורית שומרון מנהלת בעצמה את המלחמות אותן צריכה לנהל המדינה. לא אנחנו צריכים להיות השומרים בשער אלא המדינה עצמה שאפשרה כאן במשך שנים בניה לא חוקית ולא עצרה אותה בזמן גם כשהיא פלשה לתוך ישוב קיים", הוסיף דגן.

ישי חמו, מנהל הפעילות של תנועת רגבים שייצגה את היישוב בבג"ץ, אומר כי ניתן היה להימנע מהסאגה הממושכת, אם המנהל האזרחי היה אוכף את החוק בשלביה הראשונים של הפלישה. "תושבי דאהר אל מאלק גם פלשו ובנו באופן בלתי חוקי בתוך תחומי היישוב, וגם ניצלו את ההליך השיפוטי בבג"ץ לרעה, תוך שהם מצפצפים על פסק הדין בטרם יבש ממנו הדיו", אמר חמו. "המאבק המשפטי שהובלנו נשא פירות, כעת יש לוודא שפסק הדין יבוצע והפולשים יסולקו לאלתר".

צילום: רועי חדי