מברוקלין לפלוגת הצנחנים החרדית

משנות מצוקה אישית ומשפחתית הפך יוסף, בן למשפחה חב"דית מברוקלין, ללוחם בפלוגה החרדית של חטיבת הצנחנים ומסייע לחיילים בודדים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בטבת תשע"ט | עודכן: 12:59

מברוקלין לפלוגת הצנחנים החרדית-ערוץ 7
יוסף בריקמן
צילום: ללא

ביומן ערוץ 7 הבאנו את סיפורו של יוסף בריקמן, לוחם בפלוגת החץ של חטיבת הצנחנים, פלוגת הצנחנים החרדים, שהטלטלות שעבר מאז נולד בברוקלין דרך טרגדיות משפחתיות ואישיות ועד ימים אלה הפכו אותו ליועץ ומסייע לנוער חרדי מנותק.

את בריקמן פגשנו בארוחת ערב שארגן איש העסקים דיויד הגר מלוס אנגל'ס, ממקימי הנחל החרדי וגדוד "נצח יהודה".

את סיפורו מתחיל בריקמן בילדות מורכבת בברוקלין כבן למשפחה חב"דית אוהבת ומסורה, משפחה שבה כל מעשיהם של ההורים נעשו מתוך מחשבה על עתיד הילדים, כדבריו. בתקופה זו למד בריקמן במוסדות חב"ד, לימודי קודש לאורך היום כולו.

יוסף בריקמן
צילום: ללא

לטלטלה הראשונה בחייו אחראית בייביסיטר, נערה צעירה שהובאה לטפל ולשמור על יוסף וחמשת אחיו כשההורים היו בעבודה. אותה בייביסיטר נהגה בילדים בנוקשות ובמקביל כאשר ההורים היו בקרבת מקום שפעה חיוכים. זאת לבד ממעשים בעייתיים שאודותיהם יוסי אינו מרחיב אך לדבריו רק בגיל עשר הבין שמשהו לא תקין קורה ומבצע על ידי אותה בייביסיטר, אך הקפיד לשמור את הדברים בסוד.

לקראת חגיגת בר המצווה שלו ישבו יוסי והוריו על רשימת המוזמנים, וכשהגיעו לשמה של הביייביסיטר פרץ בבכי שהדליק אצל אביו של יוסי נורה אדומה. האב לקח אותו לשיחה שגם בה התקשה לספר, אך הבין שהסיפור כבד מדי מכדי לשאת אותו לבדו על כתפיו ואת כספי מתנו בר המצווה שלו הקדיש להליכה סודית לטיפול פסיכולוגי.

באותה תקופה חלה אביו של יוסי במחלת הסרטן ויוסי הבין שעול האחריות המשפחתית מצטרף אל כתפיו העמוסות ממילא. חלפה תקופה והכסף אזל, עד שהפסיכולוג הבהיר ליוסי בן הקצת יותר מ-13 שהטיפול לא יוכל להימשך כי החוב מצטבר. באחד הימים הגיע לישיבה בה למד אביו של יוסי. יוסי הבין שאם אביו החולה מגיע עד אליו, למרות שאחרי טיפולים היה נשאר בבית כאוב במחלתו, הרי שכנראה יש משהו חשוב לדבר עליו.

בשיחתם סיפר אביו של יוסי שהפסיכולוג פנה אליו וסיפר לו על העיכוב בתשלום של סדרת הטיפולים הסודיים. האב גם סיפר ששילם את החוב ואת הקושי שלו לגלות שבנו דאג לעצמו מבלי לפנות אליו. יוסי מצידו הבין שסודו התגלה ושמעתה מי שיוכל לעזור לו יהיה רק הוא עצמו.

בגיל 17, היה זה באמצע מבצע 'צוק איתן' הגיעה משפחתו של יוסי לביקור בישראל אצל קרובי משפחה. היה זה כאשר רופאיו של האב העריכו כי נותרו לו לא יותר מ-6-7 חודשים לחיות.

בביקורם הגיעו בני המשפחה לחברון, שם פגשו חיילים, שוחחו איתם, קנו להם סיגריות ופיצות ויוסי חש מדבריהם תחושה שלא חש מעולם בעצמו, תחושת שלמות ואהבה למשימה שהם עושים, משימה מסכנת חיים שמעניקה להם סיפוק רב.

יוסי היה אז עדיין צעיר מכדי להתגייס והמשפחה חזרה לארה"ב. הוא עצמו שב לישיבה, אך בגיל 18 החליט לעזוב את הישיבה ואת דרך התורה והמצות ופתח עסק כדי להבריא את נפשו ואת עצמו. חלפה תקופה נוספת ויוסי מכר את העסק והחליט לצאת לטיול ארוך באירופה כדי לאוורר את המחשבות ולסדר את הראש, אך קודם לביקור באירופה החליט לחזור לביקור נוסף בישראל, והפעם כאשר הוא הקובע היכן יבקר ואת מי יפגוש ולא בני משפחתו.

בביקור בישראל פגש גורמים שסיפרו לו על הגיוס החרדי לצה"ל וליוסי היה ברור שהוא רוצה להתגייס לצה"ל ולא לתפקיד עורפי אלא לתפקיד קרבי.

במהלך הסיור באירופה הגיע באחת השבתות לבית חב"ד כלשהו, שם ישב לשיחות ארוכות עם הרב המקומי. כמי שאוהב שיחות עם אנשים ממקומות שונים אך כאלה הפתוחים במחשבתם לקבל את הזולת מצא את עצמו נשאב לשעות ארוכות של שיחות, ובסופה של אותה שבת החליט שהוא מוכן לשוב לחיי תורה ומצוות.

אביו של יוסי נפטר לפני כשנתיים וחצי.

כשחזר יוסי לישראל שמע על פלוגת הח"ץ של חטיבת הצנחנים, על היכולת לקיים אורח חיים דתי תוך כדי פעילות מבצעית מלאה ומאתגרת ובחר להתגייס לחטיבה, לעבור גיבוש ולהשתלב בה. כיום, כשהוא לוחם בחטיבה הוא חש שתפקודו הצבאי מחזק בו את תפיסותיו הדתיות וממלא אותו בסיפוק אישי רב.

כמי שאוהב לכתוב מפרסם יוסי את סיפורו בפייסבוק בפוסטים שנקראים על ידי רבים ומועברים לרבים.

הפוסטים והתגובות קושרים אותו לצעירים רבים מהמגזר החרדי שמוצאים את עצמם מנותקים ממשפחותיהם, ללא סיוע כלכלי ועם רצון לגבש זהות ודרך חדשה. יוסי מקיים איתם שיחות רבות מתוך הצגת דרכו האישית מרובת הטלטלות ומתוך הדוגמא האישית של מי שהשתלב במערך לוחמי צה"ל במקביל לחזרתו לעולם התורה והמצוות.