וורהול בביקור
וורהול בביקור צילום: דוברות עלה

המומחה העולמי וממציא שיטת הסנוזלן, אד וורהול, הגיע מהולנד לישראל כדי להשתתף בכנס בנושא חדשנות בטיפול בילדים עם מוגבלויות מורכבות.

הכנס נערך בהובלת עמותת עלה ומרכז פרס לשלום, והשתתפו בו אנשי מקצוע מכל רחבי הארץ.

שיטת הסנוזלן נולדה ככלי טיפולי לאנשים עם לקויות שונות במערכת העצבים המרכזית, אך מאז משתמשים בה לדברים נוספים. וורהול המציא את השיטה הטיפולית בשנות ה-70 בעת שעבד בבית ספר לילדים ברמת תפקוד נמוכה.

בהמשך ביקורו, וורהול הגיע ליום עיון נוסף במרכז עלה בירושלים, לילדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית, שם קיימים שני חדרי סנוזלן מפוארים ואף שני ארונות סנוזלן ניידים לטיפול קבוצתי, בהם מטופלים חניכים רבים.

וורהול, שהתרגש לבקר במרכז שמיישם את שיטתו, נפגש עם אנשי הצוות הפרא רפואי והחינוכי, וצפה בהתנהלות בכיתות.

"כישראלים וכאנשי מקצוע אנו אוהבים להצביע על התוצאות, וההצלחה שלנו נמדדת כך, אך זו דרך מחשבה חדשה", ציינה מוריה קסטרו, יוזמת יום העיון. "בשיטה הייחודית של אד זכינו להיחשף לצד נוסף ככלי טיפולי יעיל".

שלומית גרייבסקי, מנכ"ל עלה ירושלים, אמרה "כבוד עבורנו שאד וורהול ביקר בעלה והשקיע את הזמן בהדרכת הצוות. אני אישית נהניתי מאד בעיקר ללמוד על התהליך שאד וחבריו עברו בהקמת הסנוזלן, יש הרבה ללמוד מאופי התהליך ולא רק מהתוצאות. בעלה ירושלים אנו בתהליכים תמידיים לשיפור וקידום כל חניך. יום עיון מעין זה ולמידה מאנשי מקצוע מובילים תורמים רבות לאנשי הצוות בעלה".

יפעת משה, ראש תחום ריפוי בעיסוק בעלה, אמרה: "נהניתי לשמוע את נקודת המבט האחרת שהביא וורהול, באמונתו ב-BEING ופחות בלעשות. ילדים וצעירים בעלה זקוקים שיהיו איתם בקצב שלהם, הרבה מעבר ללימוד".