איחוד חרדי? בדיחה עצובה

כשהאידיליה בין המרכיבים החרדיים לבלבה עד לבלי הכר רעיון האחדות החרדית נפסל על הסף. היום זו בדיחה עצובה. דעה

חיים לב - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשע"ט

האחדות עוד רחוקה. דרעי, גפני וליצמן
האחדות עוד רחוקה. דרעי, גפני וליצמן
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ישנם אנשים שמשתעשעים ברעיון השלום החרדי. לכאורה כמה מתאים. דווקא הציבור האמוני המקדש את הערכים היהודיים ונוהג על פיהם מכיר יותר מכל ציבור אחר את אמרתו הידועה של רבי שמעון בן חלפתא, 'לא מצא הקדוש ברוך הוא כלי מחזיק ברכה לישראל אלא השלום'.

אבל מתברר שכשזה מגיע לפוליטיקה ההנהגה החרדית מעדיפה לאפסן אותה בארון היהודי המפואר. אפשר ללמוד עליה, אפילו להתפלפל אודותיה, אך בסיום שעת היגיעה הם ינופפו שלום לשלום. בסופו של יום יש אגו. ואם אין אני לי – מי לי.

איחוד חרדי בעת הנוכחית זו בדיחה עצובה. בימים כתיקונם, כשהאידיליה בין המרכיבים החרדיים לבלבה עד לבלי הכר – הרעיון נפסל על הסף. בעבר היו כמה מנהיגים חרדיים שהשתעשעו ברעיון ממניעים טהורים. אבל מהר מאד הם הושתקו וירדו למחתרת. הם למדו על בשרם שהאינטרסים הפנימיים בחצרות קובעי ההחלטות חזקים יותר מכל רעיון אחר, גבוה ככל שיהיה.

אבל אלו אינם ימים כתיקונם. חודשיים חלפו מהבחירות המקומיות והציבור החרדי עודנו מצולק. מצולק זו מילה קטנה: הפוליטיקה החרדית מדממת. שסועה ומפולגת מאי פעם. בבית שמש מוגשות עתירות זה נגד זה, באלעד אין קואליציה, בירושלים בלעו גלולות כדי להיכנס לקואליציה.

זו בדיחה עצובה משום שכרגע עדיין אין שום הסכמה מעשית על מתווה שיאפשר ריצה משותפת של אגודת ישראל ודגל התורה תחת מטריית יהדות התורה.

אמנם ההערכה היא שבסופו של יום השתיים תלכנה יחד – בעיקר בשל אימת אחוז החסימה הגבוה. אבל עד שזה יקרה יעברו עוד מים עכורים רבים בנהר הפוליטיקה החרדית. כמו בכל ליל הגשת הרשימות, נציגיהן יתווכחו במדרגות עד דקה לפני סיום מועד ההגשה. זה קורה בכל מערכת בחירות. הפעם זה יהיה קשה ותובעני שבעתיים.

אשר לש"ס הסיפור מורכב בהרבה. ש"ס נלחמת בימים אלה על קיומה. אריה דרעי משתעשע ברעיון לפיו מאגרי הקולות שקיבל ברשויות המקומיות בבחירות האחרונות ישונעו אליו בליל הבחירות הכלליות. גם זו בדיחה עצובה: כל עוד אין בחירה ישירה ויש היצע גדול של מפלגות מסורתיות מימין – אריה דרעי יצטרך להקיז דם על כל קול מקרב הציבור הספרדי-מסורתי.

אם דרעי יחבור ליהדות התורה המסוכסכת הוא יאבד את כל קולות המסורתיים שעדיין נוהרים אליו. הם לא רבים, אבל מי שנשאר - יברח. אין סיכוי שמסורתי מדימונה יצביע לפוליטיקה המדממת של אגודת ישראל ודגל התורה.

כך שלפני שמנסים לכרוך בעיה בבעיה על ההנהגה החרדית להתחיל לחשוב על פתרונות.