'הגופות טרם התקררו ואנשים מאשימים?'

איש עסקים חרדי, בוגר 'נצח יהודה', קורא למתקשים בעולם התורה לנהוג כמותו, ומגיב לטענות על התנהלות הלוחמים בפיגוע בגבעת אסף.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בטבת תשע"ט | עודכן: 15:01

איציק ויסקי, איש עסקים צעיר, מספר לערוץ 7 על הדרך שהובילה אותו ממשפחה שורשית מאוד הנטועה בעומק החברה החרדית, אל גדוד 'נצח יהודה', גדוד הנח"ל החרדי.

את ויסקי פגשנו בביתו בירושלים של איש העסקים מלוס אנגל'ס דיויד הגר ממקימי הנח"ל החרדי.

ויסקי הוא נינו של מנהיג העדה החרדית, הרב משה בלוי, את ילדותו עשה במאה שערים שבירושלים ואת התקופה ההיא הוא מגדיר כילדות מאושרת וטובה.

"מה שהביא אותי ל'נצח יהודה' הוא שהאותיות קצת התחילו "לקפוץ" לי", מספר ויסקי, "למסגרת הדורשת בעולם הישיבה פחות התאמתי וחשבתי שעדיף לעשות משהו בחיים מאשר לעבוד על כל העולם שכאילו אתה עושה משהו".

את השירות הצבאי מגדיר ויסקי כמאתגר ומפתח, ומכאן הוא מתייחס לביקורת התקשורתית והציבורית להתנהלותם של חיילי הגדוד באירוע הפיגוע בגבעת אסף. "שמעתי את הביקורת והגבתי עליה. אנחנו בימים שבהם כל אחד מרשה לעצמו להיות השופט התליין והמבין הגדול בענייני ביטחון כלכלה ועוד. כל אחד מביע דעה כי כולנו גיבורי מקלדת"

"זו ביקורת לא הוגנת. מדובר באירוע שקרה כמוהו גם לחיילי חטיבת גולני בצומת עפרה בעבר כאשר נהרג שם אליחי טהר-לב ז"ל. אלו אירועים שלא ניתן לצפות אותם. הם באים בהפתעה. היום יש גם את עדותה של האזרחית שנכחה במקום וסיפרה שהחיילים הגנו בגופם על האזרחים. זה היה התפקיד שלהם. האירוע הסתיים בנפילתם של שני חיילים וחייל נוסף נאבק כעת על חייו, אז כשהגופות עוד לא התקררו והחייל לא יכול לספר על מה שקרה, כל אחד גם מתחקר וגם מגיע למסקנות?".

דיויד הגר ויצחק ויסקי
צילום: ערוץ 7

ויסקי מטיל ספק רב באמינות הדיווחים וההדלפות על ביקורת בתוך הצבא כלפי הלוחמים והתנהלותם. לטעמו מדובר ככל הנראה במידע שעבר מיד ליד וקיבל נפח ותפניות שונות שמעקרות את אמינותו.

"קראתי ראיון עם מח"ט שריון שמהלל את החיילים שלו בקו עזה וקובע שהאירוע בגבעת אסף הוא אירוע לא טוב. אין ספק שהאירוע הוא לא טוב, אבל אין בו שמץ של טענה מבצעית כלפי החיילים. אפשר לטעון על המינהלתיות או התדרוך, אבל לא לטעון כלפי החייל שלא ניתן לתחקר אותו. במציאות שכזו אין לנו אלא לקדש את שמם ולראות בהם גיבורים ששילמו את המחיר היקר ביותר, מחיר החיים, על הגנת ישראל. אף אחד לא יוכל לשפוט אותם. הם נלחמו, הגנו ושילמו בחייהם".

על עצמו מספר ויסקי כי לאחר שחרורו מצה"ל הקים יחד עם בוגר אחר של 'נצח יהודה' חברה שמשלבת בין פתרונות הנגישות של לקוחות מול חברה. עובדי החברה שלו הם בוגרי הגדוד ובין לקוחותיה חברות וארגונים גדולים כמו תע"ש, קופת חולים כללית, רשת מלונות דן, מועצת מבואות חרמון ועוד.

לטעמו דרך החיים בה בחר יכולה וצריכה להיות מודל לכלל החברה החרדית וצעיר שאינו מוצא את עצמו במסגרת הישיבתית נכון לו לפנות לאפיק זה של שירות ויציאה אל עולם העבודה. "זה לא צום שבו מוצאים הקלות של לשיעורין ולסירוגין. אם ראשך ורובך לא בתוך הש"ס ואתה לא לומד בצורה רצינית הדרך היחידה היא לעשות מתוך אחריות אישית לעצמך למשפחה ולחברה שאתה חי בה".