האדם שמתאים לצאת להסתערות החוצה. בצלאל סמוטריץ'
האדם שמתאים לצאת להסתערות החוצה. בצלאל סמוטריץ' צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בשבת קראנו את פרשת שמות. הפרשה מספרת על משה, שחי לו את חייו, רעה צאן במדיין, ומציאות חייו משתנה במהירות ועל כתפיו מוטלת משימת ההנהגה. במוצאי שבת נזכרתי בסיפורו של האדם שנדרש לצאת ולהוביל. לפני שש שנים גרף נפתלי בנט את כל קלפי הציונות הדתית. הכריזמה, הדיבורים חוצבי הלהבות והיומרנות שבו צעירים וזקנים. מאז אריאל שרון לא קם בהתנחלויות נערץ כנפתלי בנט.

אבל לא אצל כולם. ראוי להזכיר את המסתייג העיקרי, הרב צבי ישראל טאו. "הוא לא עבר על פתחי תורה", זיהה נכונה הרב הזקן. והוא צדק. נער הייתי ומתקרב לחצי ימיי, ובגידה אידיאולוגית ופוליטית, ציניות בוטה ותפנית חדה כפי שעשה נפתלי בנט לחברי מפלגתו טרם נראתה בישראל. כמו בכריזמה צועד נפתלי בנט בעקבותיו של אריאל שרון גם בהשלכת מפלגתו. אולם בעוד שרון הציג דגל אידיאולוגי חדש שבשמו נטש את חייליו, בנט אפילו לא הציע תירוץ קלוש. בברכת חברים הודה לנאמניו. עשיתם את העבודה, תישארו עם התורה. אני אלך להרפתקה הפוליטית הבאה. השתמש וזרק.

הציונות הדתית אשר הפקירה בידיו של בנט את המנהיגות והסכינה לסגנונו המתלהם, נותרה עם הקדירה השרופה מתעלולי המנהיג הנוטש. חברי הבית היהודי פעלו בצילו, נתנו לו לקחת את הקרדיט על מעשיהם, ולהלהיב את הבוחרים. כישלונו הפוליטי בבחירות האחרונות, כאשר הרשימה איבדה שליש מכוחה, לא פקח את עיניהם. איש לא קרא תיגר על בנט לאחר כישלונו. הסיבה פשוטה: הציונות הדתית נותרה עם סיעה אפורה, חסרת מנהיג שיכול להוביל אופוזיציה לנפתלי בנט. תפקודו כשר החינוך, לא דתי ולא לאומי, עוד ילובן עד הבחירות. אך כל הוותיקים היו אנשי עשייה נטולי מנהיגות, בוודאי בעידן המדיה החדשה. בנט נותר מנהיג יחיד.

כמעט. בקדנציה הנוכחית הלך וצמח מנהיג. בצלאל סמוטריץ'. היחיד מפליטי חורבן הציונות הדתית בידי בנט שמסוגל להוביל מאבק תקיף ונחוש מולו, לחשוף את מערומיו מול הציבור הרחב, לרסק את ההרפתקה המסוכנת שלו ולהשיב את הציונות הדתית לאיתנה.

כעת הוא ניצב מול אתגר כפול, מבית ומחוץ. אין ספק כי בצלאל הוא האדם המתאים לצאת להסתערות החוצה, לחשוף את הדחליל אשר הוליך שולל את חבריו, נפתלי בנט. להראות לציבור הבוחרים כי לא כהתה עינה ולא נס ליחה של הציונות הדתית.

אתגרו המשמעותי נמצא מבית. בצלאל ייצג את האגף הימני ביותר, הן מבחינה מדינית והן מבחינה דתית. עליו לשכנע כי הוא מסוגל להכיל ולייצג את כל קשת הנהגת הציונות הדתית, כי דווקא הוא מסוגל להביא לאחדות מלאה בין תקומה לבית היהודי בלי לחנוק את הזרם המרכזי בציונות הדתית. להוביל ביטוי מגוון של הזרמים השונים בציונות הדתית, מיהודית שילת ועד מלכה פיוטרקובסקי, מהרב חיים אמסלם ועד אלי ישי, מפרופ' אשר כהן ועד הרב משה הגר.

בצלאל דומה לבנט בכריזמה ובלהט, אך בשונה מהמנהיג שהכזיב, הוא גדל על אדני הציונות הדתית. בנט וסמוטריץ' היו הדוברים הרהוטים של הציונות הדתית בכנסת האחרונה. בצלאל יכול להפיח רוח קרב בספינה, אך האם יצליח לאחד את כל חלקיה? בהצלחתו תלויה לא רק הציונות הדתית, אלא גם שלטונו של בנימין נתניהו. האמביציה הבלתי מרוסנת של בנט הרסה את מפלגתו ומאיימת על המחנה הלאומי כולו. בצלאל, הצל את הספינה.

ד"ר ליפשיץ הוא עמית מחקר בפורום קהלת, רכז אזרחות בתיכון הימלפרב ומרצה למדיניות ציבורית

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו