פמיניסטית שוברת שיוויון

יו"ר ארגון "שוברות שוויון" נעמה זרביב מתמודדת על מקום ברשימת האיחוד הלאומי, "המלחמה של ארגוני הנשים נגד הגברים פוגעת בכולנו''.

בני טוקר , כ"ו בטבת תשע"ט

נעמה זרביב
נעמה זרביב
צילום: סיגל קרימלובסקי

נעמה זרביב, יו"ר ארגון ''שוברות שיוויון'' שמקדם את מעמד הנשים בישראל תוך הדגשת הצדדים הייחודיים לנשים ולאימהות, מתמודדת על מקום ברשימת האיחוד הלאומי לכנסת.

לדבריה, לצד העיסוק החשוב בהתיישבות ביו''ש יש מקום גם להביא את הקול הנשי היהודי לכנסת, "לצערי נשים רבות דתיות בכנסת היו שבויות של הגישה הפמיניסטית של השמאל הרדיקלי".

זרביב שהביעה בעבר תמיכה במנהלים ומפקדים שבוחרים שלא להעסיק נשים תחתיהם כדי להימנע מסיטואציות המזמנות שיחות אישיות ואינטימיות, אומרת לערוץ 7 שהגיע הזמן שהרוח הפמיניסטית בכנסת תהיה יהודית יותר.

"אני מגיעה כל הזמן לשדולת הנשים ושומעת רק את הקו של השמאל הרדיקלי", מעידה זרביב בשיחה עם ערוץ 7, ''איפה הקול היהודי שמדבר על מהות האישה והמשפחה? אנחנו בעד התקדמות של אישה בעבודה וגם בכנסת, אבל היינו עדות תקופה ארוכה לעיסוק בהפרדה מגדרית במרחב הציבורי כ'הדרת נשים', הכניסו הגדרה זו כחלק מאלימות שנשים חוות בחברה הישראלית.

''הגדרה זו וחיבורה למעשה הוא כוחני וברוטאלי, מנותקת לחלוטין מהמציאות. כיון שיש מקומות בהם הפרדה זו לא רק שלא מדירה, ובטח לא פוגעת בנשים, אלא ההיפך הוא הנכון - היא מכבדת אותן. מכבדת, מבינה את צרכיהן ונותנת להן מקום. שירותים נפרדים זה לא פגיעה בנשים או לשים מחיצה ביום הסטודנט כדי שנשים תוכלנה לרקוד לפי ההלכה זה כבוד לנשים, זו לא הדרה ולא השפלה".

ומה היא מתכננת לעשות בכנסת אם תיבחר? "צריכים לדבר על ערכים, על משפחה ועל אמהות. מי שחשופה למדיה רואה היטב עד כמה נושא המגדר והמשפחה הוא אחד הנושאים הבוערים ביותר על סדר היום. אבל פעם אחר פעם אנו מגלות שמי שמתיימרות לדבר בשם הנשים והנשיות, למעשה מוחקת לנו את הנשיות ואת הייחודיות שלנו כנשים.

"אנחנו בשוברות שוויון מברכות על כל גבר אשר בוחר לא להעסיק נשים בסיטואציות בעלות מאפיינים אינטימיים. לא היינו רוצות לראות את הגברים שלנו נמצאים עם אישה לבד בחדר סגור, לא בלילה ולא ביום. לא היינו רוצות להיות בעצמנו עם מנהל או קולגה בשעות הקטנות של הלילה עם דלת סגורה במשרד, או בנסיעות ארוכות.

"לא משום שאנו חוששות מהגברים אלא כי אנו מכבדות נשים ומכבדות את ערך המשפחה", מדגישה זרביב. ''הבה נודה על האמת - ישנן סיטואציות המזמנות שיחות אישיות ואינטימיות, ישנם מצבים המביאים לקשר קרוב, קשר רגשי שאינו מסתכם בקורקטיות עניינית".

זרביב טוענת כי קמפיין Metoo היה המשך להובלת קו בעייתי שבו כל הנשים קורבנות והגברים אלימים, "אני מבינה את הקמפיין הזה מאיפה הוא בא אבל צריך להבין מה האמירה הציבורית ומה המסרים שניסו לשדר הנשים שהציגו את הקמפיין. לא כל הנשים קורבנות והגברים אלימים. לא ייתכן להציג בכל הזדמנות ובאופן טוטאלי את הנשים כקורבנות ואת הגברים כתוקפים, מכיוון שבמלחמה המתמשכת הזו שני הצדדים מפסידים.

''אנו ב'שוברות שוויון' מאמינות ביחס של השלמה וחיבור בין גברים ונשים. צר לנו לראות כיצד נושא כה כאוב של אלימות הופך להיות כלי ניגוח היוצר מתח והאשמה כלפי ציבור שלם בכללותו. המלחמה הבלתי פוסקת שמנוהלת ע"י ארגוני נשים נגד הגברים פוגעת גם בנו הנשים. תחושות הפחד, השנאה והחרדה שהן מחלחלות למרחב הציבורי הן חלק מההשלכות של מאבקים אלו.

''את האלימות לא מנצחים בהאשמות וביצירת דה לגיטימציה כללית ומתח שלילי בין המינים. אנו תומכות במאבק למגר את השורש מתוך רצון אמיתי לשינוי נטול מגמתיות".

זרביב מדגישה "אנחנו מתנגדות לשירות קרבי של בת בצה"ל. התפיסה לפיה בת צריכה להיות כמו גבר היא בעייתית. הבנות נהדרות, הן רוצות לתרום מכל הלב אבל יש כאן אג'נדה שמובילה אותן למקומות שלא מתאימות להן, לא מספרים להן על אחוזי הפציעות והכול בשם האג'נדה".